stolarka-przeciwpozarowa

Stolarka przeciwpożarowa – charakterystyka technologii

Wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej możliwego zagrożenia pożarem rosną wymagania dotyczące materiałów wykorzystywanych do stawiania zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej, a także samej ich konstrukcji. Coraz powszechniej stosowane są więc rozwiązania z zakresu stolarki przeciwpożarowej. Co należy rozumieć pod tym terminem?

 

Ochrona przeciwpożarowa w budynkach to nie tylko system odpowiednich czujników i uruchamianych dzięki nim automatycznie zraszaczy, ale też wyznaczenie stref pożarowych rozdzielonych przegrodami przeciwpożarowymi. Są to tzw. ścianki stałe, w których montuje się specjalnie zaprojektowane drzwi, a niekiedy również okna, jeśli wymagają tego założenia architektoniczne dotyczące danego obiektu.

To właśnie te elementy zaliczamy do stolarki przeciwpożarowej. Chronią one przed rozprzestrzenianiem się ognia, a najczęściej także gorąca i dymu, umożliwiając bezpieczną ewakuację osób znajdujących się w objętym pożarem budynku. Stolarka przeciwpożarowa zastosowana na jego ścianach szczytowych (np. drzwi zewnętrzne) uniemożliwia dodatkowo zajęcie się ogniem obiektów znajdujących się w najbliższej okolicy.

Parametry

Najważniejsze parametry cechujące rozwiązania z zakresu stolarki przeciwpożarowej to szczelność ogniowa, izolacyjność ogniowa, a także dymoszczelność. Pierwszy z nich oznacza barierę dla płomieni, drugi natomiast wiąże się z ograniczeniem przepływu energii cieplnej.

Dotyczące go oznaczenia w rodzaju EI30 albo EI60 należy rozumieć jako skuteczność w tym zakresie gwarantowaną przez czas wynoszący odpowiednio 30 bądź 60 minut – tłumaczy ekspert z firmy Bros.

Dymoszczelność na podobnej zasadzie określa się np. jako S15, S60 itd.

Materiały

Ramy i ościeżnice elementów stolarki przeciwpożarowej wykonane są z aluminiowych kształtowników wyposażonych w przekładkę termiczną ze zbrojonego włóknem szklanym poliamidu. Profile zaś wypełnia się specjalnymi wkładami izolacyjnymi – np. gipsowymi, glinokrzemianowymi lub na bazie cementu – o grubości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, zależnie od klasy ognioochronności.

Zewnętrzne powierzchnie kształtowników pokrywa się proszkowymi farbami poliestrowymi, mogą być też anodowane lub lakierowane tak, by wyglądem przypominały drewno. W skrzydłach okien i drzwi przeciwpożarowej mogą zostać zamocowane zarówno nieprzezierne wypełnienia warstwowe, jak i szyby o podwyższonej odporności na ogień oraz wysokie temperatury. Uszczelki przyszybowe, podobnie jak przylgowe, wykonuje się z syntetycznego kauczuku EPDM. Oprócz tego stosuje się uszczelki, które pęcznieją pod wpływem gorąca.

Zabezpieczenia

Drzwi często wyposaża się w zamki zasuwkowe, rolkowo-zasuwkowe lub zapadkowo-zasuwkowe, wkładki profilowe i samozamykacze. Zamki i klamki zwane antypanicznymi z kolei umożliwiają otwarcie pod naporem nawet drzwi zamkniętych na klucz, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo i ułatwia ewakuację w razie ewentualnego pożaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *