stal

W jakim celu wykorzystuje się stal P355GH?

Stal jest stopem, który znajduje mnóstwo zastosowań w budownictwie, konstrukcji maszyn i sprzętów codziennego użytku. W zależności od proporcji składników stopu, domieszek i metod obróbki można uzyskać różne rodzaje stali i dopasować ich właściwości do zastosowań. W tym tekście przyjrzymy się bliżej stali P355GH. Jak powstaje i do czego jest wykorzystywana?

Czym są stal i stal stopowa?

Zanim przejdziemy do omówienia jednego typu stali, warto przybliżyć, czym jest stal w szerszym znaczeniu. Zapytaliśmy o to w firmie Polmet, która oferuje stal jakościową:

W najszerszym rozumieniu stal to stop żelaza z węglem po obróbce plastycznej. Węgiel stanowi najwyżej 2,11% stopu. Wyróżnia się także stal stopową, w której obecne są domieszki modyfikujące właściwości materiału. Z kolei według definicji zawartej w Polskiej Normie PN-EN 10020:2003 stal to każdy materiał, który zawiera więcej żelaza niż jakiegokolwiek innego składnika, przy czym zawartość węgla wynosi co do zasady mniej niż 2% i obecne są także inne pierwiastki.

Najczęściej do tych ostatnich zaliczają się: chrom, mangan, nikiel, miedź, wolfram, tytan, mangan, molibden. W stali stopowej zawartość węgla może przekraczać 2,11%. Składnik ten odpowiada za twardość stali, ale też wydłuża czas jej produkcji i wpływa na spawalność.

O szerokim zastosowaniu stali decydują jej właściwości fizyczne, mechaniczne i technologiczne. Stal wyróżnia się dobrą kowalnością i ciągliwością, co umożliwia nadawane jej pożądanego kształtu. Można ją też spawać, co zwiększa zastosowania konstrukcyjne. Wykazuje wysoką twardość, a także udarność. Natężenie tych cech jest zależne od rodzaju stali.

Charakterystyka stali P355GH

Stal P355GH jest stalą niestopową jakościową. Produkuje się ją z myślą o wykorzystywaniu do pracy w wysokich temperaturach i ciśnieniu. Bardzo ważne jest więc uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości wyrobów. Osiąga się to przez domieszki i odpowiednią zawartość węgla. Oprócz żelaza i węgla w skład stali P355GH wchodzą m.in.: molibden, mangan i siarka.

Stal P355GH wyróżnia się dobrą spawalnością, zdolnością do rozciągania, wysoką twardością i hartownością. Mangan wpływa dodatnio na twardość stopu, podnosi granicę sprężystości i odporność na ścieranie, a w połączeniu z siarką zwiększa jego skrawalność. Molibden poprawia zdolność do hartowania i obniża kruchość materiału. Ten rodzaj stali znajduje zastosowanie jako materiał do wyrobu kotłów parowych i zbiorników ciśnieniowych. Nadaje się to użycia w instalacjach energetycznych. Do półfabrykatów uzyskiwanych ze stali P355GH zaliczają się: kształtowniki, blachy, pręty i rury.

2 odpowiedzi na “W jakim celu wykorzystuje się stal P355GH?”

  1. oprol evorter pisze:

    I do consider all the ideas you have introduced to your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for starters. Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

  2. oprolevorter pisze:

    Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu