Uszczelki o-ring

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o o-ringach gumowych

O-ringi gumowe wykorzystuje się w rozmaitych dziedzinach przemysłu, co wynika m.in. z faktu, że zapewniają bardzo dobrą szczelność również przy braku ciśnienia, zaś w przypadku jego wystąpienia, oringi rozkładają je równomiernie,  co tylko poprawia szczelność połączenia. Mogą być wykonane również z silikonu: zarówno do produkcji jednych, jak i drugich, wykorzystuje się różne typy elastomerów. Co jeszcze warto wiedzieć o tych popularnych uszczelkach?

Czym są uszczelki o-ring?

Uszczelki o-ring (oring) na pewno widziałeś nie jeden raz, choć może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że te elastyczne pierścienie o kołowym przekroju tak się właśnie nazywają. Mogą mieć różne wymiary: ich średnica wewnętrzna z reguły wynosi od 0,35 do 12 mm, zaś zewnętrzna – nawet 5000 mm.

O-ringi należą do uszczelnień technicznych: wykorzystuje się je m.in. w instalacjach, maszynach, urządzeniach. Nie sposób wymienić nawet połowy branż, w których znajdują zastosowanie! Przykładowo, wykorzystywane są w motoryzacji, jako uszczelki do pojemników i słoików typu wek, uszczelniania do kompresorów, rurociągów. Znajdziesz je w wielu urządzeniach domowych, m.in. w pralce, zmywarce, ekspresie do kawy.

Silikonowe uszczelki o-ring mogą mieć atest dopuszczający je do kontaktu z żywnością, a ponadto nie przenoszą smaku i zapachu, dlatego mogą być stosowane jako uszczelnienia statyczne urządzeń do przygotowywania i przechowywania posiłków i półproduktów.

Najważniejsze cechy o-ringów

Ciekawostką może być fakt, że o-ringów nie powinno się przyklejać – mogą stwardnieć. Jednak uszczelki te produkuje się z różnych elastomerów, także tych wykazujących wysoką odporność na środki chemiczne: do montażu takich właśnie o-ringów można wykorzystać smar montażowy lub specjalny olej przeznaczony do tego celu. O inne cechy uszczelek oring pytamy naszego eksperta, przedstawiciela firmy Larkis – wiodącego producenta wyrobów silikonowych i gumowych:

Popularność o-ringów nie wynika jedynie z ich skuteczności jako uszczelnień. Łatwo je również zamontować, są stosunkowo niedrogie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Oring dobrze dobrany do konkretnego zadania, o prawidłowej średnicy, wykonany z odpowiedniego materiału o pożądanych parametrach, wytrzymuje bez zarzutu bardzo długi czas. Warto zaznaczyć, że w zależności od materiału zastosowanego do ich wytworzenia, uszczelnienia mają różne właściwości, na przykład związane z temperaturą środowiska pracy, dlatego tak istotny jest dobór nie tylko właściwego rozmiaru, ale i surowca wykonania.

O-ringi produkowane są z wykorzystaniem dwóch technik obróbki: kompresyjnej i wtryskowej.

Regulamin korzystania z serwisu