Z jakich materiałów wykonuje się doniczki

Piękne rośliny doniczkowe i odpowiednio dobrane doniczki zdobią nasze otoczenie. Wybór odpowiedniej doniczki jest istotny, nie tylko ze względu na estetykę. Od wielkości, kształtu, czy materiału z którego jest wykonana doniczka zależy to, jak będzie rozwijała się posadzona w niej roślina. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku materiałom, z których wykonywane są doniczki.

Ceramika szkliwiona i nieszkliwiona

Doniczki ceramiczne doceniane są przede wszystkim ze względu na naturalny wygląd. Ich porowate ścianki pozwalają na lepszy dostęp tlenu do systemu korzeniowego rośliny oraz na odprowadzanie nadmiaru wody. Są odporne na nagrzewanie, dzięki czemu ziemia w doniczce zachowuje stabilną temperaturę. Jeśli są wykonane z materiału mrozoodpornego mogą z powodzeniem stać na zewnątrz.

Zwykle spotykane są doniczki gliniane brązowe lub w kolorze ceglastym – te są najtańsze i najbardziej tradycyjne, niebarwione. Ceramika może być jednak również bogato zdobiona, malowana i szkliwiona. Doniczki ceramiczne są ciężkie i stabilne, sprawdzą się w przypadku roślin, które mają masywne części nadziemne.

Doniczki plastikowe

Doniczki z tworzyw sztucznych są najpopularniejsze i najczęściej spotykane w pomieszczeniach. Są tanie, łatwe do czyszczenia. Występują w wielu kolorach i kształtach. Są lekkie, więc w przypadku roślin wysokich mogą potrzebować dodatkowego obciążenia. Nadają się do zawieszania roślin o długich, pnących pędach. Ten typ doniczek dłużej utrzymuje wodę wewnątrz gleby. Bez problemu można w nich wykonać dodatkowe otwory wentylacyjno-odwadniające, co poprawi wentylację korzeni i odwadnianie gleby w przypadku przelania rośliny. Minusem tego rodzaju doniczek jest możliwe odbarwianie lub odkształcanie materiału.

Donice drewniane

Ponieważ drewno to surowiec naturalny, pozwala na przepływ powietrza i wilgoci, co sprzyja dobremu rozwojowi roślin. Doniczki z drewna powinny być przede wszystkim dokładnie i regularnie impregnowane, inaczej szybko stracą swój elegancki wygląd. Specjalne preparaty przedłużają trwałość drewna, zabezpieczają je przed rozwojem grzybów, pleśni i glonów. Odpowiednio zadbane doniczki z drewna są trwałe i odporne na zniszczenia, doskonale sprawdzą się na tarasie lub balkonie – nie nagrzewają się podczas upałów.

Technorattan – co to takiego?

Uniwersalnym materiałem, sprawdzającym się zarówno w pomieszczeniach, jak i na tarasie, balkonie czy w ogrodzie, jest technorattan. Jak mówi ekspert ze sklepu internetowego Sklep-Kwiecisty.pl:

To ciekawy pomysł – polimer przypominający plecionkę wykonaną z rattanu. Materiał jest odporny na działanie temperatury i promieni słonecznych, czynników atmosferycznych i mechanicznych. Jest stosunkowo lekki i długo utrzymuje swój fabryczny kolor. Donice z technorattanu mogą być też używane jako oryginalne osłonki innych donic.

Donice metalowe

Doniczki metalowe są propozycją dla osób ceniących ciekawy design, jak i dla ceniących dobre smaki, ponieważ idealnie nadają się do hodowania w nich ziół. Najczęściej wykonywane są z aluminium lub stali cynkowanej. Są lekkie, stabilne i trwałe, ale mają skłonność do korozji. Predystynowane są raczej do używania we wnętrzach lub w mało zmiennych temperaturach, ponieważ w upały mogą się mocno nagrzewać, ale też szybko wychładzać wskutek obniżenia temperatury wieczorami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu