listwy przypodłogowe

Zasadność stosowania profili podłogowych

Profile podłogowe to grupa akcesoriów zaliczanych do listew wykończeniowych. Stosuje się je w celu ładnego wykończenia układanej podłogi. Dzięki zastosowaniu odpowiednych profili podłogowych na ułożonej podłodze nie będą widoczne żadne niedoskonałości, np. na łączeniach z innymi rodzajami pokryć podłogi, na łączeniach ze ścianami czy na łączeniu ze sobą płaszczyzn podłogi o różnej wysokości. W artykule dokładniej opisujemy jakie są zalety stosowania profili podłogowych oraz jakie są ich rodzaje.

Jakie są sposoby zastosowania profili podłogowych?

Profile podłogowe to rodzaj listew wykończeniowych i tak samo jak one są stosowane w celu ładnego wykończenia prowadzonych prac budowlanych, w tym wypadku układanych podłóg. Profile podłogowe mają za zadanie przede wszystkim zamaskowanie tych miejsc wykończenia podłogi, które niestety nie prezentują się zbyt estetycznie. Chodzi tu między innymi o miejsca łączenia podłogi ze ścianami, z filarami, ze schodami lub z innego rodzaju płaszczyznami pionowymi. Innymi miejscami, w których konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranych profilów podłogowych są miejsca łączenia układanej podłogi z fragmentami podłogi, które zostały pokryte innymi materiałami, np. miejsca łączenia się ze sobą drewnianego parkietu z położonymi na podłodze w przedpokoju lub w aneksie kuchennym płytkami ceramicznymi. Prawidłowo dobrane pod względem kształtu i koloru profile podłogowe pozwalają skutecznie zakryć wszystkie znajdujące się w takich miejscach niedociągnięcia estetyczne, które są związane np. z nie do końca równo przyciętymi panelami, parkietem czy kafelkami. Profile umożliwiają estetyczne zamaskowanie łączeń oraz zasłonięcie ewentualnych nierówności i szpar, co w efekcie znacznie polepsza ogólne wrażenie z zakończonej pracy. Profile podłogowe pełnią więc przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

Jak dodaje jednak nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Olex w Poznaniu, która jest cenionym w regionie sprzedawcą materiałów budowlanych i wykończeniowych: Głównym zadaniem profili podłogowych jest zwiększenie estetyki wykończonych podłóg, przy okazji jednak, zasłaniając profilami np. łączenia różnych przestrzeni podłóg, zabezpiecza się je przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i przed przedostawaniem się w powstałe podczas układania szpary wody, kurzu i innego rodzaju, mogących doprowadzić do szybszego niszczenia się ułożonej podłogi zabrudzeń.

Z jakich materiałów mogą być wykonane profile podłogowe?

Co bardzo ważne dla estetyki wykończenia podłóg, dostępne w sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi profile podłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Ze względu na to, że takie profile muszą się odznaczać dużą wytrzymałością, są one najczęściej metalowe. W sklepach można kupić m.in. profile stalowe, profile wykonane z mosiądzu, ale w ostatnich latach zdecydowanie największą popularnością wśród klientów cieszą się profile podłogowe aluminiowe. Charakteryzują się one bardzo atrakcyjną ceną i są niezwykle wytrzymałe zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie wilgoci oraz środków chemicznych. Profile aluminiowe mają także tę zaletę, że dzięki możliwości anodowania, mogą mieć też inne kolory, które będą pasowały do barwy materiału zastosowanego do pokrycia podłogi lub do aranżacji wnętrza.

Jakie są rodzaje profili podłogowych?

Profile podłogowe dzieli się na dwa główne rodzaje: na profile podłogowe gładkie oraz profile podłogowe schodowe. Rodzajem profili podłogowych są również listwy przypodłogowe, które zasłaniają łączenie podłogi ze ścianami.

Nazwy dwóch podstawowych rodzajów profili podłogowych w pełni oddają ich sposoby zastosowania. Profile podłogowe gładkie stosuje się do łączenia ze sobą i zabezpieczania powierzchni, które znajdują się na równym poziomie, natomiast profile podłogowe schodowe (inaczej nazywane także kątownikami schodowymi) stosuje się do wykończenia krawędzi stopni schodów. Ich zastosowanie umożliwia ich odpowiednie zabezpieczenie oraz poprawę estetyki wykończenia.

Regulamin korzystania z serwisu