kategoria: Okna

Wybór okien do budynku mieszkalnego czy przemysłowego powinien być starannie przemyślany. Od okien zależy komfort użytkowania pomieszczenia przez najbliższych kilka lat. W kategorii Okna na ABC Architektury znajdziesz najważniejsze porady i informacje dotyczące okien energooszczędnych, antywłamaniowych, drewnianych czy PCV, a także dowiesz się, na czym polega montaż okien.

okno drewniane

Jak dbać o okna z drewna?

Drewno to naturalny materiał, który w zależności od gatunku inaczej reaguje na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. O okna drewniane należy dbać w nieco inny sposób, niż o okna wykonane z PCV. Lakier, którym pokryta jest drewniana stolarka okienna, zapewnia długoletnią ochronę, jednak pod wpływem zanieczyszczeń i czynników zewnętrznych może przestać spełniać swoje zadanie. Zatem, w jaki sposób dbać o okna drewniane?

profile okienne

Porównanie okien aluminiowych i PCV

Podczas stawiania domu jednorodzinnego i innych budynków staje się przed wyborem stolarki okiennej. Chodzi tu o materiał, który będzie tworzył ramy skrzydeł, a jednocześnie odpowiadał za szczelność instalacji oraz ewentualne straty energii cieplnej. W ostatecznej decyzji dużą rolę odgrywa też estetyka instalacji. Czym różnią się pod tymi względami okna z PCV i aluminium?

montaż okna

Montaż okien. Opis krok po kroku

Zamontowanie okien w nowym domu albo po remoncie to nie czynność, którą można przeprowadzić niedbale. W tym wypadku istotne są wszystkie etapy tego przedsięwzięcia, które musi przebiegać jak najbardziej prawidłowo z poszanowaniem zasad. W przeciwnym razie okna nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań. Mogą być na przykład z nazwy dźwiękoszczelne, a w rzeczywistości nie sprostać tej roli.

Stolarka okienna

Jak dobrać stolarkę okienną do nowoczesnej architektury?

Stolarka okienna pełni funkcję przede wszystkim praktyczną: pozwala osłonić wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie przepuszcza naturalne światło słoneczne. Jednak nie mniej ważny jest aspekt estetyczny, ponieważ okna zazwyczaj dobiera się do stylu bryły budynku oraz jego wnętrza. Jak więc dobrać stolarkę okienną do nowoczesnej architektury? Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania.

malowanie ram okiennych

Jak dbać o okna z drewna?

Okna z drewna to wyjątkowo estetyczny element aranżacji wnętrza, który nadaje elegancji każdemu pomieszczeniu. Drewno to długowieczny surowiec o niezaprzeczalnych walorach dekoracyjnych. Dzięki regularnej konserwacji ram okiennych możemy znacząco wydłużyć żywotność okien. Jak dbać o okna z drewna, aby pozostały w pełni funkcjonalne i zawsze pięknie się prezentowały? Podpowiadamy, na czym polega konserwacja okien z drewna.

okno energooszczędne

O czym mówi współczynnik Uw okna?

Współczynnik Uw okna informuje potencjalnego nabywcę o ilości ciepła, które przenika przez metr kwadratowy materiału w przypadku, gdy temperatura wnętrza budynku różni się od temperatury zewnętrznej o jeden stopień Kelwina. To z kolei oznacza, że im niższy jest współczynnik Uw, tym okno ma lepsze właściwości termoizolacyjnej i większym stopniu przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie pomieszczeń.

świetlik dachowy

Montaż okien w dachach płaskich – kiedy to ma sens?

Projektowanie domu wymaga ogromnego skupienia i dokonywania trafnych wyborów. Co istotne, dotyczy to zarówno projektantów, jak i inwestorów. Planowanie, jak ma wyglądać nasz przyszły dom, to ogromne wyzwanie. Musimy dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązania będą dla nas korzystne, a z których z kolei warto zrezygnować. Mając dach płaski, musimy między innymi zdecydować, czy chcemy, by zamontować na nim okna. Sprawdźmy, kiedy warto to zrobić.

Okna PCV

Wybór okien do domu a kwestia izolacyjności termicznej

Wybór okien do domu jest trudną decyzją. Wiele osób sugeruje się jedynie względami estetycznymi i kosztami, ale dużą rolę odgrywa też trwałość okien i parametry techniczne – izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo. Wszystkie właściwości przedkładają się na późniejsze rachunki za ogrzewanie, a także komfort mieszkania. Na co najlepiej zwrócić uwagę?

energooszczędność okien

O czym mówi współczynnik Uw okna?

Okna odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wnętrza. Szacuje się, że może przez nie uciekać nawet 30% ciepła, co przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Aby maksymalnie ograniczyć utratę energii cieplnej, należy wybrać okna o optymalnych parametrach. Szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik Uw. Przeczytaj i dowiedz się, co on oznacza i ile powinien wynosić.

okna energooszczędne

Co świadczy o energooszczędności okien?

Produkt o nazwie okno energooszczędne jest oferowany przez każdą firmę, która specjalizuje się w produkcji lub w sprzedaży stolarki okiennej. Celem montażu tego typu okien jest ograniczenie strat ciepła i dzięki temu w sezonie jesienno-zimowym ponoszenie niższych kosztów ogrzewania pomieszczeń, natomiast w sezonie letnim obniżenie kosztów ich ochładzania. W naszym artykule dokładnie tłumaczymy, co to są okna energooszczędne, jakie ich parametry o tym decydują oraz jakie elementy konstrukcyjne okien mają wpływ na poprawę ich izolacyjności termicznej.

Regulamin korzystania z serwisu