kategoria: Okna

Wybór okien do budynku mieszkalnego czy przemysłowego powinien być starannie przemyślany. Od okien zależy komfort użytkowania pomieszczenia przez najbliższych kilka lat. W kategorii Okna na ABC Architektury znajdziesz najważniejsze porady i informacje dotyczące okien energooszczędnych, antywłamaniowych, drewnianych czy PCV, a także dowiesz się, na czym polega montaż okien.

okna

Zalety i zastosowanie okien aluminiowych

Aluminium jest najnowszym z materiałów wykorzystywanych w stolarce otworowej. Okna z aluminium debiutowały na elewacjach budynków komercyjnych, zdobiąc przede wszystkim biurowce i gmachy ważnych instytucji urzędowych. Lekkie, a zarazem wytrzymałe profile aluminiowe stanowią świetne oparcie dla dużych przeszkleń fasadowych, ale coraz częściej spotykamy je także w budownictwie mieszkalnym.

Z jakich gatunków drewna wykonywane są okna?

Okna zapewniają wnętrzom dostęp naturalnego światła i otwierają dom na świat. Jednocześnie stanowią zabezpieczenie przed zimnem i hałasem. Dobre okna powinny więc być przede wszystkim szczelne i wytrzymałe, ale także piękne, ich ramy są bowiem ozdobą zarówno wnętrza mieszkania, jak i elewacji. Na miano najpiękniejszych i najcieplejszych zasługują nowoczesne okna drewniane.

Zalety okien plastikowych

Zalety okien plastikowych

Okna PVC, potocznie nazywane również oknami plastikowymi, to zdecydowanie najpopularniejsze produkty na rynki stolarki okiennej – blisko 70% produktów tej kategorii to okna plastikowe. Co decyduje o tak ogromnej przewadze PVC nad drewnem czy aluminium? Jakie są główne zalety tego materiału?

Montaż rolet dachowych

Zamontowałeś okna dachowe, ale martwisz się, że pomieszczenie będzie zbyt szybko się nagrzewało? Bez obaw! Idealnym rozwiązaniem na ten problem są rolety dachowe. Wśród ich zalet warto wymienić to, że skutecznie chronią przed słońcem, a dodatkowo nadają pokojowi indywidualnego stylu. Dodatkowo ich montaż jest bardzo prosty. Dowiedz się, jak w kilku krokach zainstalować rolety!

Dlaczego okna aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością?

Okna aluminiowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Na taki stan rzeczy wpływ ma przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane. Aluminium charakteryzuje się niską wagą, odpornością na rdze, sztywnością oraz wytrzymałością.

Jak dobrze rozmieścić okna w domu?

Od tego, jak zaplanujemy rozmieszczenie okien podczas projektowania domu lub mieszkania, będzie zależał codzienny komfort życia. O tym, jak ważne jest światło, nie trzeba nikogo przekonywać. Wprowadza pozytywną atmosferę, pięknie podkreśla wszystkie uroki zaaranżowanych wnętrz, ułatwia pracę i odpoczynek. Światło dzienne to najlepszy jego rodzaj.

nawiewniki-okienne

Jakie znaczenie mają nawiewniki okienne?

Nowe budownictwo dąży do jak największej poprawy warunków mieszkalnych przy wykorzystaniu sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest montowanie nawiewników okiennych, inaczej zwanych nawietrznikami. To niewielkich wymiarów urządzenie, które zapewnia prawidłową wymianę powietrza w naszym mieszkaniu. Sprawdź, jak działa nawiewnik i co należy o nim wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż.

Zalety okiennic drewnianych

Dzisiejsza architektura łączy w sobie kilka trendów. Z jednej strony mamy ekologię i ekonomię, chęć minimalizowania kosztów korzystania z budynku oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Z drugiej strony dużą popularnością cieszy się estetyka w stylu retro, wracanie do minionych epok. Jednym z elementów, który łączy w sobie oba te trendy, są okiennice.