Rolety zewnętrzne

Czym się różnią rolety nadstawne od podtynkowych?

Rolety zewnętrzne cały czas są chętnie wybierane przez właścicieli domów, zwłaszcza że oprócz funkcji praktycznej, mogą być dopasowane do wyglądu każdego budynku. Wyróżniają się izolacją termiczną, ale także dźwiękową, a co więcej mogą odstraszać przed aktami wandalizmu i włamaniami. Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiednich rolet, jest określenie, na jakim etapie budowy będą montowane, po której stronie preferujemy klapę rewizyjną oraz, czy skrzynka rolet ma być widoczna. Czym zatem różnią się rolety nadstawne od podtynkowych?

Rolety nadstawne

System rolet nadstawnych może być z powodzeniem stosowany zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i podczas wymiany stolarki okiennej na nową. Z racji czego, nie wymagają planowania ich montażu na etapie projektowania budynku. 

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na rolety nadstawne, należy przygotować odpowiedni obszar w otworze okiennym. W praktyce wygląda to tak, że otwór musi zostać powiększony o rozmiar skrzynki rolet. – mówi przedstawiciel firmy Formelana, producenta rolet zewnętrznych. Następnie skrzynka nakładana jest na ramę okna, a do zewnętrznej części ramy przykręcana jest prowadnica. Na tym etapie roleta nadstawna montowana jest już we wnęce okiennej. Sprawia ona wrażenie przykrytej warstwą elewacji, z racji czego pozostaje zupełnie niewidocznym elementem domu. 

Dzięki temu, że skrzynki rolet nadstawnych wytwarzane są z wysokiej jakości PCV budynek ma zapewnioną pełną termoizolację. Ponadto, klapa rewizyjna znajduje się wewnątrz obiektu, co znacząco ułatwia dostęp do niej w razie konieczności serwisu.

Rolety podtynkowe

O prawidłowym montażu rolet podtynkowych należy pomyśleć już w momencie budowy domu, tak, aby odpowiednio przygotować nadproże okienne. Najczęściej zakładane są na etapie ocieplania budynków, które są w trakcie budowy. Ich skrzynka montowana jest w specjalnie przygotowanej wnęce w nadprożu nad oknem. Dzięki temu, że montaż rolet podtynkowych będzie przebiegał w trakcie ocieplenia, istnieje możliwość dodatkowego docieplenia skrzynki, co zwiększy izolacyjność termiczną domu. Z racji tego, świetnie sprawdzą się jako rozwiązanie do domu pasywnego lub energooszczędnego. Następnie skrzynka rolet może zostać przykryta klinkierem lub tynkiem, w związku z czym będzie zupełnie niewidoczna. Z kolei klapa serwisowa zamontowana będzie po zewnętrznej stronie obiektu, z pozostawieniem do niej prostego i szybkiego dostępu. Rolety podtynkowe oprócz zatrzymywania promieni słonecznych dochodzących do wnętrza budynku, charakteryzują się skuteczną izolacją dźwiękową, ale również stanowią zaporę przed włamaniem.

Czy warto montować rolety zewnętrzne?

Dzięki swojej funkcjonalności, a obecnie wysokim poziomie estetyki, rolety zewnętrzne to nieodłączny element niemal każdego budownictwa. Ze względu na swoją budowę pozwalają ograniczyć hałas dochodzący z zewnątrz, więc świetnie sprawdzą się w miejscach, które są narażone na uciążliwe dźwięki. Ponadto, opuszczone rolety zewnętrzne chronią nas przed spojrzeniami ciekawskich przechodniów i sąsiadów, jednocześnie zapewniając nam komfort, prywatność, a przede wszystkim poczucie swobody we własnym domu. W czasie upałów skutecznie izolują promienie słoneczne, dzięki czemu uniemożliwiają nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Szeroki wybór kolorów i wzorów skrzynek, a także prowadnic ułatwia nam zadanie dopasowania rolety do budynku, a tym samym gwarantuje ich estetyczny wygląd. Wówczas, rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które zapewni nam spokój, komfort oraz bezpieczeństwo.

Regulamin korzystania z serwisu