Jak dobrze rozmieścić okna w domu?

Od tego, jak zaplanujemy rozmieszczenie okien podczas projektowania domu lub mieszkania, będzie zależał codzienny komfort życia. O tym, jak ważne jest światło, nie trzeba nikogo przekonywać. Wprowadza pozytywną atmosferę, pięknie podkreśla wszystkie uroki zaaranżowanych wnętrz, ułatwia pracę i odpoczynek. Światło dzienne to najlepszy jego rodzaj.

Jakie powinno być światło w pomieszczeniach?

Jakie powinno być światło w pokoju? Przede wszystkim w miarę możliwości równomierne. To oznacza, że dążymy do oświetlenia całego pomieszczenia we wszystkich zakamarkach. Unikamy natomiast tworzenia kontrastów, czyli miejsc silnie nasłonecznionych obok tych mocno zacienionych.

Jeżeli niewłaściwie rozmieścimy nawet dobre okna, będziemy codziennie borykać się z problemem niedoświetlenia lub prześwietlenia wnętrza. Zły rozkład światła utrudnia korzystanie z ekranów, razi oczy lub przyczynia się do zmęczenia i w konsekwencji pogorszenia wzroku.

Światło ma funkcję nie tylko praktyczną, ale też estetyczną. Staramy się, aby było efektowne i nastrojowe. Sterujemy jego natężeniem przy użyciu rolet, zasłon, firan i innych przesłon okiennych. W jaki sposób sprawić, aby światło w domu było jego ozdobą, a naszym sprzymierzeńcem?

Zasady układu okien

Aby uniknąć kontrastów świetlnych, najlepiej jest umieścić okna w dwóch różnych ścianach pomieszczenia. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ często tylko jedna ściana w danym pomieszczeniu wychodzi na zewnątrz budynku. Jeżeli mamy wybór ściany, ale możemy zamontować jedno okno, lepiej umieścić je w szerszej ścianie. Im bliżej środka, tym lepiej.

Jeżeli zależy nam na dobrym doświetleniu wnętrza, możemy umieścić okno wysoko. Im wyżej ulokowane okno, tym więcej światła wpadnie do pomieszczenia. Dlatego też poddasza są często tak jasne.

Skoro mowa o poddaszach, okazuje się, że lepsza jest większa liczba mniejszych okien niż jedno duże okno połaciowe.

Okna powinny być nie tylko dobrze rozmieszczone, ale też estetyczne oraz solidnie wykonane. Takie właśnie są okna www.urzedowski.pl.

Regulamin korzystania z serwisu