Drewniane okna zabytkowe. Idealne do zabytkowych obiektów i nie tylko…

Okna to niezwykle istotny element konstrukcji każdego domu. Ich zadania to nie tylko zapewnienia dostępu do światła słonecznego, ale również zapewnienie stałej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach oraz oczywiście nadanie elewacji i wnętrzom pożądanego wyglądu. Rynek stolarki okiennej jest bardzo rozbudowany i obejmuje okna wykonywane z różnych materiałów i w różnorodnej estetyce. Jedną z kategorii tych produktów są okna zabytkowe. Kiedy warto w nie inwestować?

Czym są okna zabytkowe?

Okna zabytkowe to specjalny produkt, dostępny między innymi w ofercie firmy Wiktorczyk. Pod względem parametrów technicznych nie różnią się one od pozostałych produktów oferowanych przez rynek stolarki okiennej – znajdziemy wśród nich okna spełniające współczesne standardy jakości, jak również okna pasywne i energooszczędne. Różnicę stanowią profile, które w tym przypadku są dużo bardziej ozdobne i nawiązują swoją estetyką do minionych trendów architektonicznych. Charakterystyczne są między innymi tak zwane głowiczki i inne zdobienia. Okna zabytkowe cieszą się szczególną popularnością wśród mieszkańców Belgii i Anglii.

Okna do renowacji?

Jednym z najczęstszych zastosowań okien stylizowanych na stolarkę z minionych epok jest sytuacja, w której zabytkowe obiekty architektoniczne poddawane są gruntownej renowacji, obejmującej wymianę okien. Należy pamiętać, że sztuka wykonywania okien kiedyś znacząco różniła się od współczesnej technologii. Okna produkowane obecnie są dużo bardziej wytrzymałe, zapewniają lepszą izolację (termiczną i akustyczną) oraz są bardziej odporne na włamania. Te dwa ostatnie parametry są szczególnie ważne dla mieszkańców i użytkowników budynku, gdyż zapewniają im komfort i bezpieczeństwo. Podsumowując – okna zabytkowe to idealne wybór przy renowacji starych budynków, które mają w przyszłości służyć jako obiekty mieszkalne bądź użytkowe (np. biura), a których elementy, ze względu na upływ czasu i niszczący wpływ środowiska nie nadają się do dalszego użytku.

Dom jak z kart historii

Innym możliwym zastosowaniem okien zabytkowych jest użycie ich w domach nowych, jednak budowanych w zgodzie z minionymi trendami w architekturze. W ostatnich latach widać bardzo powszechny powrót do estetyki minionych epok, coraz więcej osób sięga po takie rozwiązania, kreatywnie łącząc je z nowoczesnym designem. Okna zabytkowe to produkt specjalnie dla nich. Szczególnie dobrze będą one prezentować się z wystrojem utrzymanym w stylu rustykalnym, kolonialnym lub wiktoriańskim.

Regulamin korzystania z serwisu