okno drewniane

Jak dbać o okna z drewna?

Drewno to naturalny materiał, który w zależności od gatunku inaczej reaguje na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. O okna drewniane należy dbać w nieco inny sposób, niż o okna wykonane z PCV. Lakier, którym pokryta jest drewniana stolarka okienna, zapewnia długoletnią ochronę, jednak pod wpływem zanieczyszczeń i czynników zewnętrznych może przestać spełniać swoje zadanie. Zatem, w jaki sposób dbać o okna drewniane?

Systematyczne czyszczenie okien drewnianych

Mycie szyb i ram okiennych to prosta czynność, która pozwala systematycznie usuwać z nich brud, kurz oraz inne zanieczyszczenia. Do tego celu warto użyć ciepłej wody i powszechnie stosowanych środków czyszczących, chociażby płynu do mycia naczyń. Na umyte ramy można dodatkowo zastosować emulsję pielęgnacyjną. Stolarkę drewnianą należy czyścić przynajmniej trzy razy w roku – zarówno szyby, jak i ramy okienne. Czynność tę najlepiej wykonać przed okresem zimowym oraz letnim. Jest to istotne ze względów estetycznych i praktycznych, gdyż gromadzące się zanieczyszczenia mogą uszkodzić powłokę lakierniczą.

Jak zauważa ekspert z fabryki okien i drzwi Urzędowski: drobne uszkodzenia stolarki okiennej są zjawiskiem normalnym i wynikają z eksploatacji drewnianych okien. Na szczęście regularne czyszczenie i odpowiednia pielęgnacja pozwoli w łatwy sposób temu zapobiec. Okna drewniane lubią, kiedy się o nie systematycznie dba. Tym samym odwdzięczają się estetycznym wyglądem przez długie lata.

Konserwacja i regularna kontrola stanu technicznego okien

Regularna kontrola stanu technicznego okien drewnianych jest niezwykle ważna, gdyż pozwala wykryć i usunąć uszkodzenia. W tym celu warto dokładnie sprawdzać okucia pod względem czystości, funkcjonalności i stopnia zużycia oraz obserwować, czy na ramach nie pojawiły się pęknięcia lub odpryski. W przypadku wykrycia uszkodzeń można skontaktować się z serwisem, który dokona profesjonalnej renowacji dobrych okien drewnianych.

Przynajmniej raz w roku należy smarować i oliwić wszystkie elementy okucia na skrzydle i ościeżnicy. Oczywiście powierzchnię trzeba uprzednio oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Takie działanie zagwarantuje lekkość działania okien oraz uchroni je przed zbyt wczesnym zużyciem. Do konserwacji dobrze jest użyć smaru lub oleju maszynowego bez zawartości żywic i kwasów. Podczas dbania o drewnianą stolarkę okienną nie należy zapominać o odnowie powierzchni lakierniczej, która pokrywa powierzchnię ram i ościeżnic.

Regulamin korzystania z serwisu