Stolarka okienna

Jak dobrać stolarkę okienną do nowoczesnej architektury?

Stolarka okienna pełni funkcję przede wszystkim praktyczną: pozwala osłonić wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie przepuszcza naturalne światło słoneczne. Jednak nie mniej ważny jest aspekt estetyczny, ponieważ okna zazwyczaj dobiera się do stylu bryły budynku oraz jego wnętrza. Jak więc dobrać stolarkę okienną do nowoczesnej architektury? Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania.

Duże przeszklenia: systemy PSK, HST, Smart-Slide i okna typu fix

Czy jest coś, co lepiej pasuje do nowoczesnej architektury, niż duże przeszklenia? Nie tylko podkreślają one wyjątkowy styl bryły budynku, ale również pozwalają na „otwarcie” wnętrz na taras lub ogród, optyczne powiększenie przestrzeni oraz doświetlenie pomieszczeń. Wśród szerokiej oferty systemów okiennych, na szczególną uwagę zasługują PSK, HST i Smart-Slide, czyli systemy przesuwne. Czym się różnią?

PSK to system uchylno-przesuwny, a więc okna można z łatwością uchylić lub całkowicie otworzyć. HST nazywany jest systemem unoszono-przesuwnym, ponieważ w celu otwarcia okna, niezbędne jest jego delikatne uniesienie poprzez przekręcenie klamki. Jego największą zaletą jest możliwość wykonania bezprogowego połączenia z tarasem. Natomiast okna w systemie Smart-Slide są niezwykle łatwe w obsłudze, a jednocześnie bardzo szczelne.

Okna przesuwne można również połączyć z oknami typu fix, czyli nieotwieranymi. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie dużych, panoramicznych przeszkleń. Co więcej, obydwa systemy (przesuwne i fix) mogą być łączone w narożach, dzięki czemu w nowoczesnych budynkach z łatwością można wykonać przeszklone fasady.

Modne i nietypowe kolory oraz kształty

Nie da się ukryć, że podczas wyboru stolarki okiennej, zwracamy uwagę nie tylko na aspekt praktyczny, ale również wygląd okien. Kolor oraz kształt listw przyszybowych musi bowiem pasować zarówno do koloru elewacji, jak i stylu wnętrza. Dlatego w asortymencie dystrybutora stolarki okiennej ze Śląska firmy Pendragon znajdziemy okna proste, zaokrąglone lub w odmianie soft. Co więcej, w szerokiej palecie kolorów oklein, wśród których na szczególną uwagę zasługują takie kolory jak dąb turner, dąb sheffield lub czarny mat. Do nowoczesnej architektury będą również pasowały okna w odcieniach szarości: szarym antracytowym, bazaltowym lub imitującym szczotkowane aluminium.

Możemy wybierać nie tylko kolor ram okiennych, ale również uszczelek, ramek międzyszybowych, a nawet klamek. Dzięki temu niezależnie od stylu domu i wnętrza każdy znajdzie coś dla siebie.

Regulamin korzystania z serwisu