świetlik dachowy

Montaż okien w dachach płaskich – kiedy to ma sens?

Projektowanie domu wymaga ogromnego skupienia i dokonywania trafnych wyborów. Co istotne, dotyczy to zarówno projektantów, jak i inwestorów. Planowanie, jak ma wyglądać nasz przyszły dom, to ogromne wyzwanie. Musimy dokładnie przemyśleć, jakie rozwiązania będą dla nas korzystne, a z których z kolei warto zrezygnować. Mając dach płaski, musimy między innymi zdecydować, czy chcemy, by zamontować na nim okna. Sprawdźmy, kiedy warto to zrobić.

Odpowiednia dawka witaminy D

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie dokładnie korzyści wiążą się z posiadaniem okna dachowego. Nawet jeśli nasz dach jest płaski, to warto przemyśleć montaż takiego elementu. Wszyscy ci, którzy zdecydowali się na taki krok, cenią sobie takie rozwiązanie. Niemniej zawsze należy uwzględnić wszystkie „za” i „przeciw”, dzięki temu wiadome będzie, czy w danym przypadku montaż okien na dachu płaskim będzie miał jakikolwiek sens – podpowiada ekspert z wrocławskiej firmy Lumiterm.

Jedną z głównych korzyści czerpanych z postawienia na okna dachowe jest dostarczanie swojemu organizmowi tak bardzo mu potrzebnej witaminy D. A pamiętajmy – jeśli zapewnimy sobie odpowiednią ilość tej witaminy, to nie ma konieczności stosowania dodatkowej suplementacji bądź stałego kontrolowania, jak dużo jej czerpiemy z właściwych źródeł pokarmowych.

Choć dla wielu osób może być to sporym zaskoczeniem, okna na dachach płaskich skutecznie likwidują problem dbania o dostarczanie swojemu organizmowi odpowiednio dużo witaminy D. Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Pozytywne działanie witaminy D znane jest już od bardzo dawna. Spośród największych korzyści czerpanych z troszczenia się o zapewnienie jej sobie we właściwej ilości wymienia się między innymi pozytywny wpływ na układ kostny, układ immunologiczny, układ krążenia czy układ nerwowy i mięśniowy. Oznacza to między innymi to, że jeśli nasz organizm dostanie odpowiednio dużo tej witaminy, skutecznie sobie poradzi z zaburzeniami snu lub pomoże w zwalczaniu próchnicy.

W kontekście okien rzadko poruszane są takie kwestie, a jeśli już to w bardzo zdawkowej postaci. A właśnie takie korzyści wynikające ze zdecydowania się na dane rozwiązanie są dla nas szczególnie ważne. Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy montaż okien na dachach płaskich ma jakikolwiek sens, interesuje nas to, co tak właściwy zyskamy, decydując się na taki krok.

Okna na dachach płaskich – pozostałe zalety

Warto jeszcze dodać, że dostawanie się do domu dużej ilości światła skutkuje nie tylko dostarczaniem organizmowi witaminy D. Dzięki niemu we wnętrzu budynku robi się po prostu jaśniej i jest w nim wtedy bardzo przyjemnie. Ciemne pomieszczenia nie sprzyjają codziennemu funkcjonowaniu, więc chociażby z tego względu każdorazowo powinniśmy rozważyć montaż okna na naszym dachu, nawet jeśli jest on płaski.

Okna na dachach płaskich są korzystnym rozwiązaniem z jeszcze kilku istotnych względów. Jednym z nich jest to, że montując takie elementy na dachach, możemy liczyć na ograniczenie wilgoci w naszym domu – na czym wielu z nas szczególnie zależy. To tylko jedne z licznych powodów, dla których warto stawiać na okna dachowe. To, co zdeterminuje naszą decyzję, jest już silnie uzależnione od naszych indywidualnych wymagań – względem samym okien, ale i całego domu.

Regulamin korzystania z serwisu