okna dachowe

Najważniejsze parametry okien dachowych

Poddasze użytkowe zamiast zimnego strychu? Świetny pomysł, który można zrealizować zarówno podczas budowy nowego domu, jak i modernizacji istniejącego już budynku. Planując taką inwestycję, właściciel lub zaufany projektant musi podjąć szereg ważnych decyzji dotyczących materiałów budowlanych i wykończeniowych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru okien dachowych.

Poziom zaawansowania technologicznego współczesnej stolarki otworowej umożliwia realizację nawet nietypowych pomysłów. Najbardziej oryginalne okna wykonywane są na zamówienie, jednak nawet w regularnej ofercie producentów dostępne są rozwiązania umożliwiające montaż w dowolnym miejscu. Ta sama zasada dotyczy okien połaciowych, które można montować zarówno w dachach płaskich, jak i skośnych. Jednak szukając okien na poddasze, inwestor musi wziąć pod uwagę kilka dodatkowych parametrów technicznych.

Ciepłe okna połaciowe – współczynnik Uw

Najważniejszym parametrem wszystkich okien jest współczynnik przenikania ciepła. Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy odnośnie wymaganej izolacyjności termicznej okien w nowobudowanych domach jednorodzinnych; współczynnik Uw okien połaciowych nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2∙K). Tak dobry współczynnik Uw powinien zapewnić użytkownikom optymalną ochronę przed przenikaniem do pomieszczeń chłodu z zewnątrz zimą i przed nadmiernym nagrzewaniem się latem. Wiele zależy jednak od sposobu montażu – wszelkie błędy popełnione na tym etapie skutkują utratą właściwości cieplnych okien.

Szczelne okna dachowe – wskaźnik Pa

Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że podczas opadu deszczu najwięcej wody spada na dach. Dlatego bardzo ważnym parametrem okien dachowych jest wodoszczelność, wyrażana wskaźnikiem Pa, przy czym wartość wzorcowa wynosi 1200-1250 Pa. Wodoszczelność okien może być określona również za pomocą klas – od najniższej 1A do najwyższej 9A. Przyjmuje się, że w niskich budynkach sprawdzą się już okna połaciowe klasy 4A. W rejonach górskich i nadmorskich, a więc szczególnie narażonych na silne porywy wiatru i ulewne deszcze zaleca się montaż okien klasy 6A.

Ciche okna połaciowe – współczynnik Rw

Wbrew pozorom izolacyjność akustyczna okien dachowych jest ważna, nawet jeśli dom znajduje się w ustronnej okolicy. Co prawda domowników nie będą niepokoić odgłosy ulicy, za to pogoda może dawać się we znaki. Zacinające krople deszczu mogą skutecznie utrudniać zasypianie czy koncentrację na książce, a spadający z drzewa żołądź postawić na nogi w samym środku nocy. Dlatego wybierając okna połaciowe, zawsze trzeba zwracać uwagę na współczynnik Rw – podpowiada ekspert z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux.

Izolacyjność akustyczna okien określana jest współczynnikiem oporu akustycznego Rw, który wyrażany jest w decybelach. Standardowe okna mają Rw na poziomie 30 dB, natomiast okna dachowe powinny posiadać pakiet wyciszający i ochronę przed hałasem na poziomie co najmniej 32 dB.

Regulamin korzystania z serwisu