energooszczędność okien

O czym mówi współczynnik Uw okna?

Okna odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wnętrza. Szacuje się, że może przez nie uciekać nawet 30% ciepła, co przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Aby maksymalnie ograniczyć utratę energii cieplnej, należy wybrać okna o optymalnych parametrach. Szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik Uw. Przeczytaj i dowiedz się, co on oznacza i ile powinien wynosić.

Czym jest współczynnik Uw okna?

Uw jest symbolem współczynnika przenikania ciepła, a jego jednostką jest W/m2*K. Dzięki temu wiemy, ile energii przenika przez 1 m2 okna kiedy różnica w temperaturach na zewnątrz i wewnątrz budynku wynosi 1 K.

Im mniejsze Uw, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że okno ma dobrą izolacyjność termiczną. Według najnowszych wytycznych, które weszły w życie z początkiem 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła dla okien zwykłych i balkonowych powinien wynosić 0,9 W/m2*K. Z kolei dla okien połaciowych Uw powinno być równe 1,1 W/m2*K. Modele okien spełniające te wymagania znajdziemy m.in. w ofercie hurtowni materiałów budowlanych Nowy Dach.

Co ma wpływ na współczynnik przenikalności cieplnej okna?

Na wartość współczynnika przenikania ciepła ma wpływ wiele elementów. Przede wszystkim za szczelność okna, a co za tym idzie, jego izolacyjność termiczną odpowiadają pakiety szybowe i ramy. Najlepsze parametry Uw mają okna złożone z 3 lub 4 pakietów szybowych, pomiędzy którymi znajdują się gazy szlachetne. Oszklenie również musi spełniać normy, a określa je współczynnik Ug. Parametr ten jest dla nas informacją, ile ciepła ucieka przez szybę. Jeśli chodzi o profile okienne, warto zwrócić uwagę na ich szerokość. Im szersza rama, tym lepsza będzie izolacyjność okna. Duży wpływ ma także zastosowanie w niej dodatkowego wypełnienia termoizolacyjnego. Na wysokość Uw okna składa się również jego okucie. Najlepszy wynik osiągniemy, gdy będzie ono schowane w całości w suchej komorze. To pozwoli zapobiec powstawaniu tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepła ucieka na zewnątrz.

Co zrobić, aby zapobiegać stratom ciepła?

Mówiąc o izolacyjności cieplnej okna, nie można nie wspomnieć o prawidłowym montażu. Ma on ogromne znaczenie na to, ile ciepła będzie uciekało przez okno. Najbardziej energooszczędnym sposobem montażu jest montaż warstwowy, potocznie nazywany ciepłym. Polega on na zastosowaniu trzech warstw izolacji: zewnętrznej, termicznej i wewnętrznej. Ta pierwsza odprowadza wilgoć i parę wodną oraz zabezpiecza pomieszczenie przed przenikaniem wody z zewnątrz. Warstwa izolacyjna wykonana jest z pianki poliuretanowej i pełni funkcję izolatora termicznego oraz akustycznego. Ostatnia warstwa, czyli warstwa wewnętrzna zapobiega przenikaniu wilgoci powstałej wewnątrz budynku do pianki izolacyjnej.

Regulamin korzystania z serwisu