okno energooszczędne

O czym mówi współczynnik Uw okna?

Współczynnik Uw okna informuje potencjalnego nabywcę o ilości ciepła, które przenika przez metr kwadratowy materiału w przypadku, gdy temperatura wnętrza budynku różni się od temperatury zewnętrznej o jeden stopień Kelwina. To z kolei oznacza, że im niższy jest współczynnik Uw, tym okno ma lepsze właściwości termoizolacyjnej i większym stopniu przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie pomieszczeń.

W jaki sposób współczynnik Uw określa energooszczędność okna?

Wszyscy producenci okien tworząc swoje produkty, muszą brać pod uwagę, czy są one zgodne z normą ENV 1627-1630, która określa odporność okien na włamania oraz testować je pod kątem przenikania ciepła. Najczęściej wartość referencyjna obliczana jest na podstawie okien o wymiarach 1230 x 1480 mm, co zapewnia łatwe porównanie różnych modeli.

W 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które określają, że dla okien pionowych współczynnik Uw nie może wynosić więcej niż 0,9 W/m2K, natomiast dla okien dachowych jest to 1,1 W/m2K.

Takie zmiany są związane m.in. zapobieganiem powstawania smogu. Dzieje się tak, ponieważ okna o niskim współczynniku Uw w mniejszym stopniu umożliwiają uciekanie ciepła z budynku. W ten sposób spalając mniej paliwa, możliwe jest pełne ogrzanie pomieszczeń, w efekcie czego wydzielanych jest mniej toksycznych produktów spalania.

Oprócz okien energooszczędnych istnieje również pojęcie okien pasywnych. Dotyczy to produktów, których współczynnik przenikania ciepła wynosi mniej niż 0,8 W/m2K. W takich przypadkach straty energii w domach ograniczane są do minimum, co znajduje odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie albo kosztach paliwa.

Sprzedażą i montażem okien zajmują się firmy, takie jak Raven z Grodziska Mazowieckiego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Decydując się na zakup okien, w pierwszej kolejności należy sprawdzić ich parametry oraz to, od jakiego producenta one pochodzą. Szczególnie polecane są firmy, które zajmują się produkcją okien z profilem z tworzywa sztucznego, ponieważ cechują się one dużą wytrzymałością oraz żywotnością. Sprawdzenie profilu jest również ważne ze względu na to, że to właśnie przez ten element najczęściej dochodzi do przenikania ciepła, natomiast w znacznie mniejszym stopniu zjawisko to dotyka szyb.

Niestety wciąż się zdarza, że wartość Uw jest ustalana na podstawie okien referencyjnych o większych rozmiarach, co sprawia, że współczynnik jest zaniżony w stosunku do jego prawdziwej wielkości. Dlatego należy zachować ostrożności przed wyborem odpowiedniego produktu i w razie wątpliwości poprosić o stosowne certyfikaty.

Regulamin korzystania z serwisu