zasady montażu okien

Podstawowe zasady montażu okien

Montaż okien jest bardzo ważnym etapem każdej budowy. Dzięki niemu można zamknąć dom w stanie surowym i rozpocząć prace wykończeniowe. Jak więc należy zamontować prawidłowo okna w nowym budynku? Okazuje się, że wcale nie musi być to trudne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, przy czym samo piankowanie okna to nie wszystko.

Kotwy lub dyble

Przed przystąpieniem do montażu skrzydła wyjmuje się z ościeżnicy. Gdy do montażu okien wykorzystywane są kotwy, trzeba pamiętać o  nich jeszcze przed wstawieniem ościeżnicy w otwór. Ten element z kolei należy ustawić na klockach podporowych i unieruchomić za pomocą specjalnych klinów. Okna montowane są do warstwy konstrukcyjnej ocynkowanymi kotwami bądź dyblami zamocowanymi w ościeżnicy. Mocowania muszą znaleźć się przy tym możliwie blisko węzłów konstrukcyjnych okna. Z drugiej strony ich odległość od zawiasów nie powinna być mniejsza niż 15 cm.

Odpowiednie uszczelnienie

Styk okna z murem należy uszczelnić np. za pomocą niskoprężnej pianki poliuretanowej. Powinna zostać ona rozprowadzona delikatnie, tak aby wypełnić szczelnie całą przestrzeń i nie zostawić wolnego miejsca. Nie może być jej jednak również za dużo, aby nie wypchnąć ramy. W celu zapobieżenia zawilgocenia izolacji należy zastosować dodatkowo taśmę paroizolacyjną od wewnątrz oraz taśmę paroprzepuszczalną od zewnątrz. Po wstawieniu okna wykonanego z PCV trzeba od razu zdjąć folię ochronną z jego profilu. Może ona bowiem szybko stwardnieć na skutek czynników zewnętrznych.

Warto trzymać się instrukcji

Tak naprawdę sposób montażu okna powinien zostać opisany w instrukcji dołączonej do okien przez ich producenta. Nie warto go modyfikować, gdyż nieodpowiedni rodzaj czy rozstaw łączników może zmienić sposób pracy okna i narazić go na wypaczenie. Dobierany jest on w zależności od przenoszonych przez dane okno sił, a także rodzaju i nośności całej ściany. Dlatego też jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zapytać o to specjalistów lub producentów dobrych okien – takich jak na przykład firma Muszyńscy.

Montaż na dyble jest sztywny. W tym przypadku kołki przytwierdzają ościeżnicę do muru. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża stabilność. Dyble nie nadają się do mocowania progów. W  pozostałych sytuacjach sprawdzają się kotwy, które niwelują naprężenia powstałe w ramie okna. W rzeczywistości jednak rodzaj łączników nie ma tak dużego znaczenia jak ich budowa. W przypadku materiałów porowatych np. pustaków powinno stawić się na wkręty, które nie zniszczą ich struktur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu