Montaż okien

Podstawowe zasady montażu okien

Okna są jednymi z ważniejszych elementów wyposażenia domu. Ich zamontowanie przy budowie oznacza zamknięcie stanu surowego i rozpoczęcie prac wykończeniowych. Zapewniają skuteczną ochronę przed zimnem, ale też wysoką temperaturą. Aby właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być prawidłowo zamontowane. Zasady ich osadzenia nie są trudne, aczkolwiek wymaga to zdobycia pewnych umiejętności i wiedzy. Jak prawidłowo montować okna? Podpowiadamy.

Przygotowanie do montażu okien

Wykonanie głównych prac montażowych wymaga wcześniejszego przygotowania. Konieczne jest sprawdzenie otworu okna – przed montażem powinien być on nieotynkowany. 

Warto również pamiętać, że wymiar okna jest najczęściej mniejszy niż otwór w murze. Wynika to m.in. z późniejszej konieczności montażu parapetu wewnętrznego, jak i zewnętrznego – wyjaśnia ekspert z firmy OMIKRON-II Okna, drzwi, bramy garażowe.

Dodatkowo należy wykonać kilkucentymetrowy węgarek. Jest to wystający fragment ściany, który uzyskuje się po wysunięciu cegieł na nieznaczną odległość. Pomaga on zabezpieczyć wnętrze przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Prace przygotowawcze obejmują również ustawienie ościeżnicy. W pierwszej kolejności należy zdjąć skrzydła okna. Następnie konstrukcję umieszcza się w otworze na klockach podporowych i unieruchamia za pomocą kilku klinów. Te pierwsze koniecznie muszą być umieszczone przy słupach i narożach okna. Na tym etapie warto dokładnie sprawdzić poziome i pionowe ustawienie ramy. Dopiero po uzyskaniu pewności, że konstrukcja ma właściwą pozycję, można przystąpić do przymocowania kotew do muru.

Kotwienie i uszczelnianie

Kolejnymi etapami prac są kotwienie ramy i uszczelnianie. Kotwy to grube i wyjątkowo sztywne płaskowniki, które są mocowane za pomocą wkrętów do ościeżnicy, a następnie przy wykorzystaniu kołków do muru. Powinny być one rozstawione co ok. 70 cm. Dopiero po ich zamocowaniu można przystąpić do uszczelnienia. W tym celu doskonale sprawdza się niskorozprężna pianka poliuretanowa. Musi być ona dokładnie rozprowadzona, tak by dotarła w każdy, nawet najmniejszy zakamarek. Tylko dokładne uszczelnienie otworu zapewni właściwą izolację w chłodniejsze dni. Tak wykonane uszczelnienie powinno być również odpowiednio zabezpieczone od wewnątrz i od zewnątrz – na rynku są dostępne odpowiednie taśmy paroizolacyjne i paroprzepuszczalne.

Chcąc zyskać pewność, że prace zostaną wykonane właściwie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko dostarczają wyroby, ale też zajmują się montażem stolarki okiennej.

Po zakończeniu wszystkich działań należy koniecznie pamiętać o ściągnięciu folii ochronnej z ościeżnicy. Jej zbyt długie przytwierdzenie do powierzchni może spowodować późniejsze problemy z usunięciem materiału.

Regulamin korzystania z serwisu