profile okienne

Porównanie okien aluminiowych i PCV

Podczas stawiania domu jednorodzinnego i innych budynków staje się przed wyborem stolarki okiennej. Chodzi tu o materiał, który będzie tworzył ramy skrzydeł, a jednocześnie odpowiadał za szczelność instalacji oraz ewentualne straty energii cieplnej. W ostatecznej decyzji dużą rolę odgrywa też estetyka instalacji. Czym różnią się pod tymi względami okna z PCV i aluminium?

Straty energii cieplnej często odbijają się sporym echem na domowym budżecie. W większości przypadków winę ponosi niewłaściwa termoizolacja budynku bądź inne nieszczelności. Uznaje się, że np. przez okna może „uciekać” nawet do 40% wyprodukowanego ciepła, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy ich wyborze i montażu. Instalację poleca się zostawić fachowcom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i narzędzia do jej przeprowadzenia. Takie podejście daje również gwarancję na stosunkowo szybkie usunięcie niedoskonałości.

Czym różnią się od siebie okna z PCV i aluminium? 

„Plastiki” charakteryzują się dosyć wysoką termoizolacyjnością, dzięki której straty energii są zdecydowanie mniejsze. Wszystkie elementy okien PCV zachowują szczelność mimo długiego i intensywnego użytkowania, nie przepuszczając tym samym zimna do środka i ograniczając utraty ciepła. Wytrzymałość stolarki można również dostrzec w odporności na różne czynniki biologiczne i chemiczne, np. grzyby czy pleśnie. Okna nie pokrywają się ciemnym nalotem, a zarazem nie przyczyniają się do jego powstawania wewnątrz pomieszczenia.

Ramy wykonane z aluminium nie są tak skuteczne w utrzymywaniu energii cieplnej, jak z PCV. Na korzyść instalacji przemawia jednak atrakcyjny wygląd, który jest szczególnie doceniany przy dużych przeszkleniach, jakie są obecne w hotelach i większych obiektach („plastikowa” alternatywa lepiej sprawdza się w budynkach prywatnych). Okna aluminiowe (znajdujące się w ofercie takich firm, jak Mont-Plast z Łodzi), tak, jak modele z PCV również cechuje wysoka trwałość, pozwalającą na wiele lat satysfakcjonującej eksploatacji.

Co charakteryzuje okna z PCV oraz aluminium? 

Okna PCV wyróżnia stosunkowa duża uniwersalność, dzięki której mogą być wykorzystywane w różnorakich aranżacjach i obiektach. Stolarka występuje w wielu wersjach kolorystycznych i formach, dlatego każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Modele aluminiowe sprawdzają się szczególnie przy nieco „surowszych” budynkach. Chłodna, stalowa barwa dobrze wpisuje się w styl industrialny bądź loftowy oraz minimalistyczny. Metal jest też idealnym tłem dla bardziej urozmaiconego designu innych elementów.

Regulamin korzystania z serwisu