Osłony okienne

Typy osłon okiennych

Mimo, że bez światła słonecznego nie sposób wyobrazić sobie normalnego, codziennego funkcjonowania, to czasami jest go w naszych domach i mieszkaniach po prostu za dużo – zbyt intensywne promienie światła oślepiają, nagrzewają pomieszczenia, utrudniają niektóre zajęcia, np. oglądanie telewizji. Dlatego na rynku znajdziemy wiele różnych typów osłon, których celem jest ograniczenie ilości światła słonecznego wpadającego przez okna.

Rolety

Przed laty były bardzo powszechnie stosowane, potem ich popularność zmalała na rzecz żaluzji – obecnie jesteśmy świadkami ich renesansu i wzrostu popularności. Najprostsze rolety wykonywane są z grubego, dość miękkiego materiału, przyczepionego do rolki mocowanej nad otworem okiennym bądź bezpośrednio do ramy okiennej (te drugie nazywamy miniroletami). Materiał może być nawijany i rozwijany z rolki, najczęściej używa się w tym celu prostego mechanizmu sznurkowego – w ten sposób regulowana jest ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Poza tym na rynku znajdziemy również rolety innego rodzaju, między innymi rolety plisowane, potocznie zwane plisami, rolety rzymskie oraz tzw. rolety dzień i noc. Każdy z nich ma swoje zalety. Przykładowo plisa może być używana, by ograniczyć widoczność mieszkania z zewnątrz bez rezygnowania z dostępu do światła, zaś rolety rzymskie odznaczają się wyjątkowo przyjemną estetyką. Wyjątkowym rodzajem rolety jest roleta zewnętrzna, której zadaniem jest nie tyle ograniczanie napływu światłą słonecznego, co ochrona okna przed próbami włamania. Szeroki wybór rolet znajdziemy w ofercie firmy Tapparella.

Żaluzje

W latach 90-tych typowym elementem krajobrazu miejskiego były okna przesłaniane żaluzjami z aluminiowymi lamelami. Obecnie wykonuje się je również z tworzyw sztucznych oraz drewna. Dzięki temu można z łatwością dobrać rozwiązanie odpowiedniego do każdego wystroju wnętrza. Zaletą żaluzji jest fakt, że możemy dzięki nim sterować kierunkiem padania światła – przy maksymalnym opuszczeniu przez żaluzję wciąż może wpadać sporo Słońca, a jednocześnie wnętrze naszego mieszkania może pozostać niewidoczne z zewnątrz. Ciekawy rozwiązaniem są verticale, czyli żaluzje pionowe. Ich lamele wykonywane są najczęściej z materiału i ustawione pionowo, dzięki czemu cała żaluzja do złudzenia przypomina zasłonę. Verticale są powszechne szczególnie w pomieszczeniach biurowych, bowiem świetnie wpisują się w ich minimalistyczną estetykę. Dużą zaletą jest fakt, że można przy ich pomocy przesłonić nawet bardzo szerokie przeszklenia, typowe dla nowoczesnych biurowców i obiektów mieszkalnych.

Regulamin korzystania z serwisu