okna

Wybór okien, a ochrona środowiska

Coraz bardziej świadomie staramy się dbać o nasze środowisko, bo coraz więcej na ten temat słyszymy i widzimy w mediach i odwrotnie – temat ochrony środowiska jest na topie, bo przy codziennych zakupach starajmy się wybierać produkty na swój sposób eko. Kwestia zakupów i ochrony środowiska nie dotyczy jednak tylko zakupów, które robimy na co dzień, ale też inwestycji na lata. Taką inwestycją są na przykład okna. Jak dokładnie wybór okien może wpływać na ochronę środowiska?

Okna klasy premium

Okna, które zalecane są przez ekologów, to generalnie okna klasy premium. Okna klasy premium to produkty konkretnego producenta, które – mówiąc w sporym uogólnieniu – odznaczają się wyjątkową jakością. Nie ma jednej definicji okien klasy premium; nawet jako definicje słowa premium słownik języka polskiego podaje przestarzałe, rzadko używane sformułowania. Z logicznego punktu widzenia, w kontekście ochrony środowiska, okna klasy premium powinny mieć odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła, co równolegle powinno być gwarancją znakomitej izolacji akustycznej. Nowoczesne okna premium mogą mieć również zabezpieczenia antywłamaniowe – to co prawda niewiele ma wspólnego z ochroną środowiska, ale naszym zdaniem warto ten temat podkreślić, by zachęcić do zakupów takich właśnie okien.

Mniej strat ciepła, mniej zużywanego opału, a do tego wytrzymałość na lata

Odpowiednio niski współczynnik przenikania ciepła to gwarancja izolacyjności termicznej okna. Im lepsza izolacyjność termiczna, tym mniej ciepła „ucieka” z naszych pomieszczeń, a co za tym idzie – zimą zużywamy mniej opału. Wszyscy doskonale wiemy, że nawet najwyższej klasy kotły do ogrzewania muszą generować odpady; wszyscy znamy też pojęcie smogu. Więcej dodawać chyba nie trzeba. No dobrze, a jak to jest z materiałami używanymi do produkcji okien? Skoro tak walczymy o ochronę środowiska, dlaczego kupujemy okna z PCV? Jak mówią nam przedstawiciele firmy Medrus z Warszawy, zakup okien z PCV wcale nie jest czymś nieekologicznym, choć niektórzy mogą upierać się, że jest inaczej. Okna z PCV klasy premium to zakup na wiele, wiele lat. Są wytrzymałe, trwałe, łatwo utrzymać je w czystości, nie trzeba poddawać ich żadnej regeneracji, np. odmalowywać po jakimś czasie, szybko wymieniać na nowe. Co więcej, okna z PCV po demontażu wcale nie muszą trafić na śmietnik! Co więcej, wzmocnienia, czyli stal z okien klasy premium jest ponownie użyta przez huty stali, rozbite szkło jest również ponownie przetapiane, a profil PCV jest rozdrabniany na granulat i ponownie użyty do produkcji okien PCV nazwa użyta to COEX czyli z angielskiego co-extrusion, obecne technologie pozwalają użyć dwóch mieszanek granulatu przy produkcji nowych profili okiennych. Trwa debata, które z tych okien są trwalsze, z pewnością wszystkie „coex-owe okna” są najbardziej EKOLOGICZNE. 

Okna z drugiej ręki chętnie wykorzystywane są na przykład do różnego rodzaju budynków gospodarczych, działkowych altan itd. Jeśli więc stoimy przed wyborem okien, okna z drewna lub aluminium są dla nas zbyt drogie, lub z jakichś względów nie możemy ich zamontować w domu, mieszkaniu, jakimkolwiek obiekcie, a zależy nam na ochronie środowiska, nie wahajmy się – po prostu wybierzmy okna klasy premium z PCV.

Regulamin korzystania z serwisu