Okna PCV

Wybór okien do domu a kwestia izolacyjności termicznej

Wybór okien do domu jest trudną decyzją. Wiele osób sugeruje się jedynie względami estetycznymi i kosztami, ale dużą rolę odgrywa też trwałość okien i parametry techniczne – izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo. Wszystkie właściwości przedkładają się na późniejsze rachunki za ogrzewanie, a także komfort mieszkania. Na co najlepiej zwrócić uwagę?

Dlaczego izolacja termiczna jest ważna?

Odpowiednio dobrane okna zapewniają doskonałą izolację cieplną, dzięki czemu ciepłe powietrze nie będzie uciekać z pomieszczenia na zewnątrz, ochładzając mieszkanie. Najistotniejszy parametr izolacji termicznej stanowi współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Zasada jest prosta: im niższy poziom wskaźnika, tym lepiej. W nowoczesnych energooszczędnych oknach współczynnik plasuje się zwykle na poziomie 1 W/m2K, natomiast już w starszych wersjach sięga 2 W/m2K. Nowe okna stanowią spory wydatek, jednak zwróci się on szybko w przyszłości, bazując na późniejszych rachunkach za ogrzewanie.

Ważnym wskaźnikiem jest też izolacyjność cieplna, jaką osiąga profil okienny (Uf). Ten współczynnik nie powinien przekraczać 1,1 W/m2K. Specjaliści polecają też zwrócić uwagę na przenikalność cieplną szyby (Ug), której wartość musi oscylować w granicach 0,7 W/m2K.

Niezależnie od typu okna należy też odpowiednio je zamontować. Szczelny montaż w warstwie ocieplenia nie jest mniej ważny od parametrów cieplnych. Okna najlepiej kupować u sprawdzonych producentów. Firma INTERMO LUBLIN posiada w swojej ofercie egzemplarze trwałe, o wysokim poziomie termoizolacji i uniwersalnym wzornictwie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na okna z PVC, które sprawdzą się zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych.

Inne czynniki wyboru okna

Decydując się na okna, warto zwrócić też uwagę na izolację akustyczną oraz stopień zabezpieczenia. Pierwszy parametr odpowiada za poziom hałasu, który dociera do wnętrza budynku. Najczęściej jest on brany pod uwagę przy budowie w miejskich aglomeracjach i głośnych okolicach, jednak warto zastanowić się nad nim również podczas zamieszkiwania w spokojnej i cichej dzielnicy. Izolacyjność akustyczna jest określana współczynnikiem Rw. W przeciwieństwie do poziomu cieplnego, tutaj obowiązuje odwrotna zasada: im wyższy wskaźnik, tym lepiej.

Okna muszą stanowić również swoistą ochronę każdego budynku. Na rynku można spotkać wersje o różnych klasach odporności na włamanie od RC1N do RC2. Najlepszą ochronę przed złodziejami stanowi drugi wariant. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie stabilnych i wytrzymałych okien z drzwiami antywłamaniowymi.

Regulamin korzystania z serwisu