Zalety okiennic drewnianych

Dzisiejsza architektura łączy w sobie kilka trendów. Z jednej strony mamy ekologię i ekonomię, chęć minimalizowania kosztów korzystania z budynku oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Z drugiej strony dużą popularnością cieszy się estetyka w stylu retro, wracanie do minionych epok. Jednym z elementów, który łączy w sobie oba te trendy, są okiennice.

Czym jest okiennica

Okiennica to element konstrukcyjny domu, który w przeszłości powszechnie stosowany był jako zabezpieczenie okna, a zarazem dekoracja elewacji. Przybiera ona formę jedno- lub wieloskrzydłowych drzwiczek otwieranych na ścianę, których zawiasy montowane były wzdłuż ramy okna. Drzwiczki mogą być pełne, jak również posiadać żaluzję lub otwory – tradycyjnie wykonywano je z drewna, obecnie jednak spotykane są okiennice z PCV, aluminium lub stali. Powszechnie kojarzone z konstrukcją domów wiejskich lub dawnych kamienic, obecnie wracają do łaska ze względu na swoją ciekawą estetykę i niektóre walory użytkowe

Zalety okiennic

Okiennice nie są spotykane często, niemniej jest to rozwiązanie, które przyniesie nam wiele korzyści. Między innymi:

  • Poprawa wyglądu elewacji – drewniane okiennice bardzo mocno kojarzą się z dawną architekturą. Dzięki nim nasz dom nabierze zupełnie nowego, swojskiego charakteru.
  • Większe bezpieczeństwo okna – po zamknięciu okiennice stanowią dodatkowe zabezpieczenie okna przed włamywaczami. Ponadto jesteśmy w stanie dzięki nim zwiększyć swoje poczucie prywatności w domu.
  • Zacienienie wnętrza – niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy ograniczyć napływ światła słonecznego do wnętrza pokoju. Pełne drewniane okiennice wypełnią te zadanie znacznie lepiej niż zasłony czy rolety, gdyż są w stanie całkowicie zablokować światło. Niektóre modele okiennic posiadają lamele, które częściowo przesłaniają światło – jeśli myślimy o montażu okiennic w celu zaciemniania pomieszczeń, powinniśmy sprawdzić, czy lamele są ruchome, czy zamontowane na stałe.
  • Poprawa izolacji termicznej pokoju – zamknięte drewniane okiennice są skuteczną izolacją termiczną, która w lecie zabezpiecza pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się, zimą zaś powstrzymuje ucieczkę ciepła z domu. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji domu, dlatego szczególną popularnością cieszą się one wśród właścicieli domów pasywnych, konstruowanych specjalnie z myślą o ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska wykorzystaniu energii cieplnej.

Gdzie kupić okiennice?

Okiennice stały się popularne w ostatnim czasie, dlatego coraz więcej zakładów produkujących stolarkę okienno-drzwiową włącza je do swojej oferty. Jednym z nich jest firma Muszyńscy ze Stargardu.

Regulamin korzystania z serwisu