okna

Zalety i zastosowanie okien aluminiowych

Aluminium jest najnowszym z materiałów wykorzystywanych w stolarce otworowej. Okna z aluminium debiutowały na elewacjach budynków komercyjnych, zdobiąc przede wszystkim biurowce i gmachy ważnych instytucji urzędowych. Lekkie, a zarazem wytrzymałe profile aluminiowe stanowią świetne oparcie dla dużych przeszkleń fasadowych, ale coraz częściej spotykamy je także w budownictwie mieszkalnym.

Okna aluminiowe przekonują do siebie nowoczesnym designem, dużą trwałością, łatwością pielęgnacji i coraz lepszymi właściwościami energooszczędnymi – przekonuje nasz rozmówca z firmy Plastixal. Obecnie stanowią już nie tylko oczywisty wybór dla budynków użyteczności publicznej, ale też bardzo atrakcyjną alternatywę w budownictwie mieszkalnym.

Zalety okien aluminiowych

Najbardziej oczywistą zaletą aluminiowej stolarki okiennej jest wysoka estetyka. Profile aluminiowe występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych, co wynika z dużych możliwości, jakie daje lakierowanie proszkowe tego materiału. W efekcie wiele nowoczesnych budynków posiada elewacje zdobione oknami np. w czerwonych lub zielonych ramach. Takie rozwiązanie najlepiej komponuje się z budynkami przeznaczonymi na przedszkola, instytucje kulturalne czy ośrodki zdrowia.

W biurowcach i gmachach urzędowych najczęściej spotkamy duże fasady szklane w wąskich ramach aluminiowych o naturalnym, ciemnoszarym czy srebrnym kolorze. Stolarka aluminiowa w takim wydaniu nadaje budynkowi powagi i elegancji, a zatem podkreśla renomę instytucji działających we wnętrzach.

Kolejną korzyścią wynikającą z wyboru aluminium, jako materiału do konstrukcji okien, jest jego niezwykle duża wytrzymałość. Wąskie, pozornie delikatne profile są w stanie bezpiecznie udźwignąć szyby o bardzo dużej powierzchni. Ponieważ aluminium daje się łatwo formować, możliwe jest też uzyskanie okien w fantazyjnych kształtach, np. koła lub trapezu.

Okna aluminiowe vs. stolarka drewniana i PVC

Nie ulega wątpliwości, że wybór okien aluminiowych, zamiast bardziej tradycyjnych rozwiązań, wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi. Poniesione wydatki zwrócą się jednak szybko podczas eksploatacji.

W przeciwieństwie do okien z drewna, stolarka aluminiowa służy przez wiele lat, nie wymagając praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Aluminium z powodzeniem opiera się wilgoci, oddziaływaniu deszczu, śniegu i ostrego słońca, nie ulega też zniszczeniom powodowanym przez insekty.

O przewadze nad oknami PVC również stanowi odporność. Podczas gdy plastikowe okna ulegają bardzo łatwo uszkodzeniom mechanicznym, profile aluminiowe są praktycznie nie do zniszczenia. Aluminium nie ulega też odbarwieniom pod wpływem działania promieni słonecznych, co jest z kolei bardzo dużym problemem klasycznych okien z PVC.

Regulamin korzystania z serwisu