kategoria: Projekty

Dobry projekt architektoniczny zapewni sukces Twojej budowie. Dlatego, zanim przejdziesz do działania, wzbogać swoją wiedzę na portalu ABC Architektury. Zakładka Projekty jest poświęcona planom budowy oraz niezbędnym formalnościom.

przedpokoj

W jaki sposób zabudować przedpokój w mieszkaniu?

Mały przedpokój może stanowić duży problem – co zrobić, żeby był optycznie powiększony, jasny, funkcjonalny i do tego pięknie się prezentował? Bez obaw – jest na to kilka prostych sposobów. Choć początkowo może wydać się to trudne, dzięki naszym trikom z pozoru przytłaczające pomieszczenie w bloku stanie się stylowe i wzbudzi zachwyt naszych gości.

dom

Czy dom z drewna może być całoroczny?

Dom kojarzy nam się z czymś solidnym i wytrzymałym, co przetrwa całe pokolenia. Dlatego, gdy myślimy o własnym domu, najczęściej mamy w głowie tradycyjną murowaną konstrukcję. Są jednak osoby, które zdecydowały się na wzniesienie domu z drewna. Czy ta decyzja była słuszna? Czy drewniany dom sprawdzi się w polskich warunkach nawet podczas srogiej zimy?

działka

Działka z uzbrojeniem czy bez – co lepiej kupić?

Poszukując działki pod budowę wymarzonego domu możemy spotkać się z pojęciami „działka uzbrojona” oraz „działka nieuzbrojona”. Co w praktyce one oznaczają? Zakup której działki jest bardziej opłacalny?

Mapy do celów projektowych

Mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych to opracowanie geodezyjno-kartograficzne, które niezbędne jest do wykonania projektu budowlanego. Jest to kopia aktualnej mapy zasadniczej z dodatkowymi informacjami, którą inwestor musi dostarczyć projektantowi w celu opracowania przez niego projektu zagospodarowania działki lub terenu pod nową inwestycję. Sporządzeniem mapy do celów projektowych zajmuje się geodeta.

panele

Panele na ścianie – tak czy nie?

Panele na ścianie kojarzą się z nie tak odległymi czasami, kiedy to w wielu polskich domach królowała kultowa boazeria. Dzisiaj tylko teoretycznie odchodzi się od desek umieszczonych w innych miejscach niż podłoga. Tak naprawdę panele, czy to ścienne, czy podłogowe na ścianie (tak, tak, to nie pomyłka), mogą być bardzo stylowe. Mało tego – stanowią doskonałą izolację termiczną i dźwiękową.

Zalety domów z bali

Domy murowane to najczęściej budowane domy w Polsce. Domy z bali, chociaż coraz bardziej popularne, nadal nie mają jeszcze tak wielu zwolenników. A wiąże się z nimi wiele zalet, które częstokrotnie mogą wysuwać domy budowane w tej technologii na prowadzenie. Jakie wobec tego zalety charakteryzują budynki oparte na konstrukcji drewnianej? Sprawdźmy, szczególnie jeżeli niedługo my również zamierzamy rozpocząć budowę.

Blat kuchenny z kamienia

Osoby remontujące lub urządzające swoją kuchnię muszą wybrać do niej nowy blat. Najchętniej wybierane są blaty z kamienia lub drewniane. Jednak to blaty kamienne są zdecydowanie najlepszą inwestycją. Dlaczego? Przede wszystkim przez ich ogromną funkcjonalność i elegancki wygląd.

Kilka słów o posadzkach z kamienia

Posadzki z kamienia nie wychodzą z mody od kilku lat. W nowoczesnych domach kamieniem wyłożone są podłogi od wejścia, przez kuchnię, jadalnię, aż do samego salonu. I nic w tym dziwnego! Kamień o wiele lepiej sprawdza się jako wykończenie podłogi niż drewniane panele. Dlaczego?

Jak prawidłowo zamontować agregat chłodniczy?

Agregat chłodniczy to urządzenie, którego celem jest chłodzenie powietrza, a także kontrolowanie stopnia jego wilgotności. Aby urządzenie działało poprawnie, liczy się nie tylko wysoka jakość oraz doskonała wydajność, ale również odpowiednio dobrane parametry. Nie mniej istotny jest również właściwy montaż. Decydując się na montaż agregatu chłodniczego, warto nawiązać współpracę z firmą, która oferuje nie tylko urządzenia renomowanych producentów, ale również zapewnia profesjonalny montaż.

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał budowlany, który doskonale sprawdza m.in. jako nawierzchnia chodników, ścieżek, alejek i parkingów. Duże zapotrzebowanie na kostkę sprawiło, że producenci oferują obecnie bogactwo kształtów i rodzajów kostki. Wyjaśniamy, czym się od siebie różnią gatunki kostki i jak wybrać z nich produkt odpowiadający naszym potrzebom.