salon

4 pomysły na wykorzystanie lamp podłogowych

Oświetlenie to niezwykle ważna część wystroju wnętrz. Oprócz tego, że pełni funkcję dekoracyjną, może wpływać również na samopoczucie domowników. Warto jednak wiedzieć, że lampy mają różne zastosowania. Lampy sufitowe nadadzą się do każdego pomieszczenia, ponieważ są uniwersalne. Stylowe kinkiety sprawdzą się zaś na klatkach schodowych, wnękach i w sypialniach. A co z lampami podłogowymi? Gdzie będą pasowały?

Zalety lamp podłogowych

Najczęstszym rodzajem lamp, które montuje się w pomieszczeniach domowych, są lampy sufitowe. Często są one jednak dodatkowo uzupełnianie o inne rodzaje oświetlenia.

– Zaraz po nich drugie miejsce zajmują lampy podłogowe, czyli lampy stojące. Charakterystyczne dla nich jest to, że są wysokie, a poza tym da się je przestawić, ponieważ nie są mocowane bezpośrednio do podłogi – tłumaczy przedstawiciel firmy światło-cienie.pl.

To dlatego bardzo często sprawdzają się w minimalistycznych aranżacjach pomieszczeń, a także tam, gdzie jest mało miejsca. Są niezwykle mobilne – łatwo je przenosić. Poza tym ich największą zaletą jest to, że tworzą w pomieszczeniach niepowtarzalny klimat. Sprzyjają zarówno odpoczywaniu, jak i pracy. Dodatkowo taki przedmiot może stać się niezwykłym elementem dekoracyjnym wyróżniającym się na tle ścian czy podłóg.

Wykorzystanie lamp podłogowych – gdzie warto je umieścić?

Lampy podłogowe wykorzystuje się najczęściej w przypadku:

  • uzupełnienia oświetlenia w salonach –  główne oświetlenie, czyli bardzo często lampy sufitowe, nie wystarczają, aby uczynić pomieszczenie przyjaznym. Często sprawiają, że pomieszczenie staje się zimne i nieprzyjemne. Nie powinno tak być, gdyż właśnie tutaj rodziny spędzają najwięcej czasu. Lampy stojące w tym przypadku mogą dzielić salon na poszczególne strefy o różnych funkcjach. Z ich pomocą można stworzyć przytulny kącik,
  • wydzielonego do czytania miejsca – nowoczesne lampy podłogowe pozwalają na doświetlanie określonych elementów, dlatego odpowiednio dobrane światło może przysłużyć się wieczornemu czytaniu lektury. Taki wybór niejednokrotnie może ocalić wzrok nawet najbardziej zagorzałego czytelnika,
  • dodatkowego źródła światła w sypialni – kiedyś do doświetlania sypialni używało się lampek nocnych, zajmowały one jednak dużą część przestrzeni mebli. Dzisiaj wystarczy po prostu postawić obok łóżka lampę podłogową. Sprzyja ona czytaniu, a także klimatycznym, nocnym rozmowom,
  • pokoju dziecięcego – kiedy zbliża się pora spania, warto zamienić drażniące wzrok lampy sufitowe na lampy podłogowe, które można ustawić pod takim kątem, aby nie raziły dzieci. Jednocześnie mogą tworzyć doskonałą alternatywę dla dziecięcych lampek nocnych, przy których pociecha nie będzie bała się zasypiać.

Warto zainwestować w lampy podłogowe, niezależnie od tego, ile miejsca posiada się w mieszkaniu. Są one obecnie dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, a także w różnych formach. To zarazem stylowe, jak i funkcjonalne rozwiązanie do każdego domu.

Regulamin korzystania z serwisu