balustrada

Balustrady w kontekście prawa budowlanego

Balustrada przy schodach lub balkonie stanowi nie tylko gwarancję bezpieczeństwa, ale i elegancką dekorację. Może mieć oryginalny kształt i formę, dzięki czemu świetnie ozdobi posesję. Balustrada często zabezpiecza mieszkańców przed wzrokiem przechodniów. Warto jednak wiedzieć, że jej montaż jest ściśle związany z prawem budowlanym. Podpowiadamy, jakie kryteria musi spełniać balustrada schodów lub balkonu oraz jak wybrać najlepszą z nich.

Co mówią przepisy?

Zasady dotyczące balustrad reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z roku 2002 w sprawie warunków technicznych. Przepisy jasno określają wysokość oraz rozmieszczenie elementów, które stanowią wypełnienie balustrady. Sama konieczność montażu takiego produktu istnieje, gdy schody mają wysokość większą niż pół metra.

Specjaliści z firmy Vitro– Glass wyjaśniają: Balustrada musi zabezpieczać domownika przed wypadnięciem. Jeśli w mieszkaniu na stałe przebywają dzieci, trzeba zadbać też o to, aby nie mogły się na nią wspiąć. Balustrada w takim przypadku powinna być gładka.

W domach jednorodzinnych oraz wnętrzach budynków wielopoziomowych balustrada musi mieć wysokość wynoszącą 0,9 metra. Budynki wielorodzinne oraz placówki oświaty i opieki zdrowotnej powinny być zabezpieczone balustradą o wysokości 1,1 metra.

Podstawowe rodzaje balustrad

Prawo budowlane określa, jak szerokie powinny być przerwy między elementami balustrad. Nie mówią one jednak o domach jednorodzinnych. W przypadku budynków wielorodzinnych i placówek oświaty może być to maksymalnie 0,12 metra. W innych – 0,2 metra. Od tego parametru uzależniony jest rodzaj balustrady.

Bardzo popularne są produkty pełne, wykonane najczęściej ze szkła. Pojedyncze elementy nie są połączone słupkami. Na końcu balustrady zazwyczaj znajduje się poręcz lub parapet. Szkło użyte do produkcji może być przejrzyste lub matowe. Druga możliwość daje bardzo dobrą ochronę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Balustrady szklane są też niezwykle eleganckie i łatwe do utrzymania w czystości.

Tradycyjne balustrady posiadają słupki i poręcze. Można wykonać je ze szkła, drewna lub metalu. Wybór materiału zależy od indywidualnych upodobań. Balustrady metalowe i drewniane można pomalować na dowolny kolor, pasujący do całego mieszkania. Pamiętajmy jednak, że drewno wymaga regularnej impregnacji. Dzięki temu, tak jak inne materiały, będzie odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Na rynku można znaleźć także balustrady podzielone tralkami. Są to pionowe elementy połączone na górze oraz u podstawy. Innym rodzajem jest balustrada ślepa. Zazwyczaj posiada ażurowe dziurki i eleganckie zdobienia, które nie są pełne, a jedna ze stron kończy się ścianką.

Regulamin korzystania z serwisu