Beton dla architektów, czyli beton architektoniczny

Beton architektoniczny, który nazywamy również betonem elewacyjnym, fasadowym lub strukturalnym, wykorzystywany jest przede wszystkim do konstruowania elementów monolitycznych. Z betonu architektonicznego wykonywane są także elementy prefabrykowane, takie jak płyty elewacyjne i elementy małej architektury. Beton tego rodzaju nazywa się architektonicznym, ponieważ pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

Beton architektoniczny – wprowadzenie

Zastosowanie właściwej technologii umożliwia takie kształtowanie powierzchni, by zminimalizowane – lub wręcz zbędne – były dalsze zabiegi wykończeniowe. Projektowane i wykonywane są elementy o idealnie gładkiej strukturze lub z widoczną warstwą strukturalną, która nadawana jest przez odpowiednie matryce. Innym sposobem na nadanie struktury są specjalne procesy formowania lub zabiegi technologiczne. Wbrew pozorom nie jest to produkt ostatnich lat, ponieważ wykorzystywany był już w XIX wieku, jednak na pewien okres czasu po prostu wyszedł z mody. Obecnie to jeden z chętnie wybieranych trendów w nowoczesnych konstrukcjach. Beton architektoniczny, podobnie jak inne materiały wykorzystywane współcześnie w budownictwie, musi spełniać konkretne wymogi wytrzymałościowe i trwałościowe.

Jest to szczególnie istotne w przypadku elementów na zewnątrz budynków, które obciążone są nieustannemu działaniu czynników atmosferycznych. Elementy te obciążone są działaniem wody, temperatury i promieniowaniem słonecznym. Mieszanka betonowa powinna więc zapobiegać wnikaniu wód opadowych – dowiadujemy się w firmie Hydrobudowa-1 z Warszawy.

Nowoczesna technologia

Beton strukturalny powinien przede wszystkim spełniać wymagania architektoniczne, które dotyczą ich wykonania i efektu na powierzchni zewnętrznej. Określane są one w dokumentacji technicznej obiektu przez projektanta, mogą dotyczyć na przykład faktury, barwy i sposobu wykonania. Projekt powinien określać technologię składników mieszanki betonowej oraz technologię jej produkcji. Architekt powinien określić także sposób transportu mieszanki na miejsce zabudowania, technologię wykonania deskowań, układania betonu i zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku betonu architektonicznego szczególnie ważny jest rodzaj i jakość cementu oraz kruszywa. Dopuszczalne uziarnienie kruszyw związane ma wpływ na strukturę powierzchni dojrzałego betonu. Na przykład: do powierzchni, które powinny być gładkie, stosowane jest kruszywo o frakcjach 8-16 mm. W przypadku betonów zbrojonych należy uważać, by wielkość kruszywa była mniejsza niż minimalna otulina zbrojenia. Do mieszanek dla betonu architektonicznego stosuje się dodatkowo barwniki oraz dodatki i domieszki, które modyfikują matrycę cementową. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektów, jakie zostały zaprojektowane przez architekta.

Regulamin korzystania z serwisu