Projektowanie kanalizacji

Błędy w projektowaniu kanalizacji

Awaria instalacji kanalizacyjnej w domu jednorodzinnym czy bloku zawsze oznacza duże problemy. Nie jest to zbyt przyjemna sprawa i dlatego już na etapie projektowania warto pomyśleć o takim wykonawstwie, by wyeliminować ewentualność podobnych zdarzeń. Oczywiście, żaden sprzęt czy instalacja nie będą działały w nieskończoność. Jednak najlepiej, żeby całkowite zużycie nastąpiło jak najpóźniej. Jakich błędów w budowie kanalizacji unikać?  

Jak powinna być wykonana kanalizacja?

Nie ulega wątpliwości, że system kanalizacyjny, obojętne, czy w domu prywatnym, czy w gmachu użyteczności publicznej, powinien być wykonany przez fachowców. Tylko wtedy jest pewność, że będzie działał prawidłowo. Takiego systemu nie powinno być, słychać i czuć. Reasumując, kanalizacja w budynku musi być dyskretna, szczelna i bezzapachowa.

Tak o kanalizacji w domach mówi ekspert z firmy Kan-Fix, której głównym profilem działalności jest bezwykopowa renowacja przewodów: – Prawidłowy poziom utrzymania czystości, przepustowości i szczelności kanalizacji w domu to przede wszystkim wyższa higiena, a tym samym dobre samopoczucie mieszkańców budynku. Prawidłowo funkcjonująca instalacja to podstawa w obiekcie mieszkalnym, jak też w innego rodzaju miejscach.

Żeby jednak system kanalizacyjny nie sprawiał problemów, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania.

Jakich błędów należy unikać przy projektowaniu kanalizacji?

Jednymi z najczęściej spotykanych błędów w projektowaniu i tym samym wykonaniu instalacji kanalizacyjnej jest zastosowanie nieprawidłowych spadków rur i przewodów. Zbyt małe powodują zwolnienie prędkości spływania ścieków a tym samym osadzanie się nieczystości na ściankach rur. W konsekwencji może to doprowadzać do zatkania ich drożności. Natomiast zbyt duże spadki czasem mogą powodować wysysanie zamknięć wodnych w syfonach.

Innym błędem, którego warto uniknąć, jest brak bezpośrednich dostępów do syfonów. Podobny stan skutkuje kuciem tynku i płytek w przypadku takich czynności, jak okresowa bezwykopowa renowacja kanałów kanalizacji. Dlatego konieczny jest wystarczająco duży otwór rewizyjny.

Podczas wykonywania instalacji kanalizacyjnej warto zadbać o odpowiednie wyciszenie, albowiem dźwięki działającego układu mogą być uciążliwe. Bardzo poważnym błędem podczas projektowania kanalizacji jest pominięcie wywiewek odprowadzających zapachy powyżej poziomu dachu. Problemy mogą również stwarzać niezabezpieczone przejścia przez ściany i stropy. Rury powinny być wstawiane w specjalne tuleje. Jeśli o nie chodzi, błędem jest użycie zbyt elastycznych, jak też za bardzo sztywnych wariantów.

Regulamin korzystania z serwisu