Budownictwo naturalne

Architektura historyczna jest coraz częściej źródłem inspiracji dla osób zajmujących się projektowaniem budowli z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Jest to technologia pośrednia, która uwzględnia również realia nowoczesnego życia. Przyjrzyjmy się bliżej budownictwu naturalnemu i sprawdźmy, jakie korzyści przynosi jego zastosowanie.

Zalety budownictwa naturalnego

Budownictwo naturalne kojarzone jest przede wszystkim z energooszczędnością oraz troską o środowisko naturalne. Jest również niskoemisyjne oraz przyjazne dla samego człowieka o wiele bardziej niż inne technologie budowlane. Dobór materiałów ma bardzo duże znaczenie na nasze zdrowie, dlatego znane i sprawdzone od stuleci naturalne surowce są logicznym wyborem. Budynki tworzone są z materiałów odnawialnych pochodzenia roślinnego, a także z powszechnie dostępnych zasobów surowców mineralnych, które nie obciążają zbytnio środowiska procesem produkcyjnym wyrobów oraz ich transportem na miejsce budowy. Budownictwo naturalne spełnia standardy, które mierzone są w charakterystyce ekologicznej budynków, a warto dodać, że certyfikaty charakterystyki ekologicznej (m.in. LEED, BREEM) mogą wkrótce stać się standardem wymaganym przez prawo.

Techniki budowy z materiałów naturalnych

W oparciu o wykorzystanie naturalnych materiałów powstało dużo metod budowania. Niektóre znane są z historii architektury, a inne są wykorzystywane w biednych rejonach światach, gdzie nie ma możliwości adaptacji nowoczesnych technologii. Należy jednak pamiętać, że dobór techniki zależy również od klimatu, w którym znajduje się miejsce budowy – zauważa specjalista z firmy Sandberg, która jest producentem zapraw budowlanych z siedzibą w Rybakach niedaleko Kościerzyny.

Oto kilka powszechnych materiałów budowlanych wykorzystywanych w budownictwie naturalnym:

Strawbale, zwane również kostką słomianą. Słomę od wieków stosowano m.in. w strzechach oraz do uszczelniania ścian w konstrukcji zrębowej, ale tak naprawdę kostki sprasowanej słomy jako materiał budowlany zdobyły na świecie popularność dopiero w latach 70. XX wieku. Mogą one pełnić w ścianie funkcję nośną lub wypełniającą, a także wykorzystane jako ocieplenie dla innych rodzajów ścian. Strawbale charakteryzują się termoizolacyjnością, niskim poziomem wbudowanej energii, łatwością budowy oraz niskim kosztem.

Szeroko rozpowszechnionym sposobem na budowę domu jest zastosowanie ziemi, zwłaszcza w Polsce, gdzie mówi się o tej technice – budownictwo gliniane. Z tego materiału można budować na dziesiątki sposobów – poprzez niewypalane, suszone cegły i bloczki, bloczki wytwarzane za pomocą pras ręcznych lub zmechanizowanych, a także ściany z ubijanej w szalunku ziemi. Duża masa i pojemność termiczna ścian z ziemi sprzyja stabilizacji temperatury we wnętrzu, umożliwia pasywne wykorzystanie energii słonecznej, a ponadto, z korzyścią dla zdrowia mieszkańców, pomaga utrzymać wilgotność w pomieszczeniach na poziomie 60%.

Jedna z najtrwalszych technologii naturalnych to budowa z ziemi ubijanej, która rozwijała się głównie w gorących obszarach kuli ziemskiej, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również w Polsce. Tajemnica tej techniki budowy tkwi w zależnościach pomiędzy frakcjami piasku, kruszywa oraz gliny jako stabilizatora.

Glina lekka, która oprócz gliny zawiera domieszkę lżejszego materiału o dobrej izolacyjności cieplnej, którym może być np. słoma, trociny i keramzyt, również jest bardzo dobrym materiałem naturalnym do budowy domu. Dostępna jest w formie suszonych bloczków i cegieł, ale można ją ubijać również w szalunkach.

Regulamin korzystania z serwisu