Projektowanie wnętrza

Co warto wiedzieć o projektowaniu wnętrz przed rozpoczęciem współpracy z architektem?

Dobry projekt aranżacji wnętrza pozwala na stworzenie przestrzeni, które będzie odpowiadała potrzebom użytkownika pod względem funkcjonalnym, ale także trafi w jego gust, jeżeli chodzi o kwestie związane z estetyką. Architekt wnętrz pomoże w podkreśleniu mocnych stron pomieszczeń i sprawi, że będą one nie tylko bardziej atrakcyjne, ale też dobrze rozplanowane i praktyczne.

Co może obejmować projekt aranżacji wnętrza?

Projekt przygotowany przez architekta wnętrz może mieć różny zakres w zależności od potrzeb i preferencji zamawiającego. Zwykle praca nad projektowaniem wnętrza zaczyna się od zapoznania się z wielkością i rozkładem pomieszczeń oraz ich naturalnym oświetleniem i wyglądem. Ważne jest także dokładne określenie potrzeb klienta oraz jego preferencji stylistycznych – interesujących go form, faktur oraz barw. Liczy się także ustalenie budżetu przewidzianego na realizację gotowego projektu. Najważniejszymi etapami pracy będzie przygotowanie koncepcji funkcjonalnej każdego pomieszczenia, rozplanowanie poszczególnych stref oraz niezbędnego wyposażenia. Kolejnym etapem jest wybór odpowiadającej zleceniodawcy stylistyki oraz przygotowanie wstępnej koncepcji co do rodzaju wykorzystanych we wnętrzu przedmiotów i ich rozmieszczenia. Dla pokazania jak będzie prezentowało się wnętrze, przygotowuje się szkice albo wizualizacje komputerowe. Projektant przedstawia też klientowi dokumentację projektu zawierającą potrzebne plany czy listę wyposażenia. W wielu przypadkach poleca też ekipę, która będzie w stanie zrealizować wykreowaną wizję.

Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz?

Przygotowanie dobrego projektu aranżacji wnętrza wymaga bardzo dobrej komunikacji między klientem a architektem. Ważne jest precyzyjne określenie oczekiwań i swoich upodobań, ponieważ bez tego wykonawca zlecenia nie będzie miał podstaw do przygotowania dobrego projektu. Duże znaczenie ma też właściwe oszacowanie budżetu przeznaczanego na projekt. Nie można liczyć na to, że zmiany w proponowanych materiałach i elementach wyposażenia na „tańsze zamienniki” nie wpłyną na jakość gotowego wnętrza. Istotne będzie też poświęcanie odpowiedniej uwagi przedstawianym przez architekta propozycjom, tak by nie wprowadzać nowych pomysłów zbyt późno. Znalezienie dobrego architekta wnętrz nie jest łatwe. Dobrym wyborem może się okazać kontakt z Salonem wyposażenia wnętrz Mikołowska 51. Poza oferowaniem artykułów wyposażenia wnętrz – mebli, podłóg czy tkanin – firma zajmuje się aranżacją wnętrz oraz projektowaniem mebli na zamówienie.

Regulamin korzystania z serwisu