Czy biura architektoniczne zajmują się obsługą inwestycji?

Biura architektoniczne mają w ostatnich latach coraz więcej pracy. Głównym zadaniem architektów jest przede wszystkim projektowanie nie tylko budynków, ale i całego otoczenia. Specjalistyczne biura architektoniczne mogą zajmować się także nadzorem wszelkich kwestii prawnych związanych z powstawaniem budynków. Na czym polega dokładna praca architektów?

Podstawowe zadania biura architektonicznego

Biura architektoniczne przede wszystkim zajmują się projektowaniem budynków sklasyfikowanych jako mieszkalne, przemysłowe, a także użyteczności publicznej. Projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, które dopiero powstają, jak i budynków, które muszą zostać z pewnych względów przebudowane. Wśród innych zadań architektów znajduje się także wykonywanie projektów aranżacji przestrzeni wokół budynków. Nowoczesne biura architektoniczne świadczą obecnie kompleksowe usługi, które dotyczą także samej aranżacji wnętrz. Projekty budowlane mogą powstawać na indywidualne zamówienie, jednak bardzo często zdarza się, że klienci oczekują zaadaptowania gotowego projektu do swoich oczekiwań – jest to również zadanie architekta.

Obsługa inwestycji – czy można zlecić ją biurom architektonicznym?

Wiele osób decydujących się na budowę – niezależnie od charakteru budynku – ma niewielkie doświadczenie w tej dziedzinie lub nie ma go wcale. W takiej sytuacji bardzo ważny jest wybór odpowiedniego biura architektonicznego, które może zająć się całością kwestii związanych z inwestycją. Przede wszystkim mowa tutaj o analizie, czy inwestycja jest możliwa do realizacji na danym terenie oraz jakie formalności będą z nią związane. W wielu przypadkach to właśnie architekci zajmują się pozwoleniami i uzyskaniem specjalnych zaświadczeń. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla inwestora, które w znacznym stopniu może wpływać na czas realizacji zlecenia. Jak podkreśla pracownik firmy Archidotum:

Doświadczeni specjaliści pracujący w biurach architektonicznych doskonale wiedzą, jakie wnioski należy złożyć oraz gdzie trzeba udać się, aby uzyskać odpowiednie dokumenty. Jest to ich praca, którą wykonują na co dzień, dlatego ta kwestia nie kryje przed nimi żadnych tajemnic – dodaje.

W przypadku pełnej obsługi inwestycji to biuro architektoniczne zapewnia wszelkiego rodzaju nadzory, a także zatrudnia kierownika budowy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego biura architektonicznego? 

Ważnym aspektem jest wybór właściwych specjalistów. W tym celu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Należą do nich między innymi:

  • doświadczenie specjalistów,
  • wykonane dotychczas projekty,
  • opinia klientów,
  • cena usług.

Warto podkreślić, że kompleksowa usługa związana nie tylko z projektem, ale i nadzorem jego realizacji będzie zawsze droższa. Jest to jednak swego rodzaju pewność powodzenia inwestycji. Ważną kwestią będą wspomniane też wcześniej zrealizowane projekty. Doświadczenie w branży budowlanej jest jedną z największych zalet, której nie da się pominąć. Chcąc uzyskać usługę na najwyższym poziomie, jest to absolutna podstawa.

Regulamin korzystania z serwisu