uzbrojone działki budowlane

Czym się kierować przy wyborze działki budowlanej?

Wybór działki budowlanej dla osoby, która nie bardzo interesuje się tematem budownictwa, może być sporym wyzwaniem. Nie może być to decyzja podjęta pochopnie i bez namysłu, w końcu chcemy na tej działce zbudować dom i spędzić w nim lata życia. Poniżej zostały wskazane czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze naszej idealnej działki.

Jak dużą działkę wybrać?

Najlepiej by było, abyśmy mieli już projekt naszego przyszłego domu, co pozwoli nam określić, jaką powierzchnię potrzebujemy. Musimy też wiedzieć, czy potrzeba nam sporego ogrodu. Z reguły, żeby wygodnie mieszkać, potrzebne jest około 800 – 1000 m2. Nie warto też wybierać działki o nieregularnym kształcie, np. trójkątnym. O wiele łatwiej będzie nam się budować oraz projektować ogród na terenie o regularnym kształcie, zbliżonym do kwadratu lub prostokąta. Najlepiej wybrać działkę o płaskiej powierzchni. Istotną kwestią jest dojazd do działki, najlepsza jest oczywiście droga utwardzona. Jeśli kupujemy działkę w lecie, nie zapomnijmy o tym, co będzie zimą! Trzeba się dowiedzieć, czy w zimowych miesiącach droga, która prowadzi do naszej działki, jest odśnieżana. Koniecznością jest sprawdzenie jaki grunt jest na działce, ponieważ może się okazać, że jest niestabilny – co bardzo utrudni budowę domu.

Uzbrojenie działki i infrastruktura

Wygodniejsze jest oczywiście kupno uzbrojonej działki, chociaż wtedy jej cena będzie wyższa. Jednak gdy nasza wymarzona działka nie jest uzbrojona, nie trzeba rezygnować z jej zakupu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z dostawcami mediów i złożenie wniosku o wydanie opinii, czy podłączenie prądu lub gazu będzie możliwe i jaki będzie przybliżony koszt. W przypadku, gdy działka jest oddalona od danej sieci, koszty budowy przyłącza mogą niestety być wysokie. Przy wyborze działki budowlanej kwestie takie jak odległość od sklepu wydaje się nieważna, jednak nie należy ich bagatelizować. Jak już zaczniemy mieszkać w domu, to takie sprawy nabiorą znaczenia. Warto też zorientować się mniej więcej w sąsiedztwie, czy nie ma czegoś co nam może przeszkadzać, np. hodowla zwierząt, z której wydobywa się nieprzyjemny zapach.

Stan prawny

Bardzo ważną rzeczą jest stan prawny działki. Koniecznie należy sprawdzić, czy nasza potencjalna działka nie jest zadłużona. Można to sprawdzić w księdze wieczystej nieruchomości. Kolejną ważną rzeczą jest pobranie z urzędu gminy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może być tak, że sprzedający nie posiada pozwolenia na budowę, wtedy ten dokument da nam informację czy na tej działce można postawić budynek i jaki kąt nachylenia dachu może mieć przyszły dom. Dowiemy się z niego również czy w przyszłości jest przewidziana budowa drogi szybkiego ruchu albo zakładu produkcyjnego w pobliżu działki. Takie rzeczy mogą nam zakłócić spokój w przyszłości. Jak więc widać, zakup działki to dość skomplikowana sprawa – dlatego też lepiej kupować nie na własną rękę, tylko u profesjonalnego pośrednika nieruchomości, takiego jak Inland Bimo Property

Regulamin korzystania z serwisu