Czym zajmują się biura architektoniczne?

Z biurem architektonicznym ma styczność każdy inwestor, który planuje realizację inwestycji budowlanej. Do stworzenia projektu są bowiem potrzebne odpowiednie kompetencje i uprawnienia. Nie każdy jednak wie, jaki jest dokładny zakres obowiązków, które wykonuje pracownia projektowa. Dowiedz się, czym zajmują się architekci i biura, w których pracują.

Kompetencje i obowiązki architekta

Architektem można zostać po ukończeniu odpowiednich studiów i uzyskaniu tytułu inżyniera. Aby móc samodzielnie sporządzać projekty, trzeba jeszcze odbyć udokumentowaną praktykę zawodową i zdać egzamin nadający odpowiednie uprawnienia. Droga do tego zawodu nie jest więc łatwa. Czym jednak zajmuje się architekt? Jego podstawowym zadaniem jest tworzenie projektów i koncepcji budynków. Kreuje nie tylko wygląd bryły zewnętrznej, ale także układ pomieszczeń z uwzględnieniem niezbędnych instalacji. Dba o to, by budowla spełniała wymogi prawne i projektowe, a jednocześnie ciekawie się prezentowała i była funkcjonalna.

Jak mówi przedstawiciel biura Wasko Projekt:

W zakres obowiązków architekta wchodzi przygotowanie szczegółowych planów wszystkich kondygnacji budynku. Urząd, na podstawie rozporządzenia – „Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego” – wymaga także minimum jednego przekroju przeprowadzonego w charakterystycznych miejscach obiektu budowlanego. Wizualizacje przedstawiające wygląd projektowanego budynku nie są wymagane dla projektu budowlanego, ale architekci chętnie je wykonują dla potrzeb inwestora. Warto wspomnieć, że projekt budowlany – czyli taki, który w zgodzie z rozporządzeniem stanowi podstawę wydania decyzji o pozwoleniu wykonuje się w  skali dostosowanej do specyfiki i charakteru obiektu budowlanego. Jest to poziom uszczegółowienia wystarczający dla większości domów jednorodzinnych. W przypadku większych inwestycji, lub jeśli inwestor sobie tego zażyczy, wykonuje się także projekt wykonawczy w skład którego wchodzą takie elementy jak zestawienie wszystkich koniecznych do zakupu okien, drzwi, balustrad itp. szczegółowa aranżacja pomieszczeń, kosztorys, oraz nierzadko także szczegółowe rysunki rozwiązań instalacyjnych. Architekt zajmuje się też dopilnowaniem wszystkich kwestii formalnych. Pełni także nadzór inwestorski nad projektem w czasie jego budowy – dodaje.

To dlatego wybór odpowiedniego specjalisty do przeprowadzenia wymaganych prac jest tak ważny. Warto przy tym wiedzieć, że biura projektowe mają specjalizacje obejmujące różne obszary budownictwa.

Jakie obiekty projektują biura architektoniczne?

Skorzystanie z usług architektów jest konieczne w przypadku niemal każdego budynku. Warto udać się do biura projektowego, nawet jeśli budynek nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenie budowy. Architektura jest jednak dziedziną bardzo szeroką, mimo to zespół architektów jest w stanie sprostać wszelkim zadaniom i inwestycjom wymagającym często ścisłej współpracy wielobranżowej z biurem konstruktorskim, czy instalatorskim. Odpowiadając sobie na pytanie czym zajmują się biura architektoniczne, można przyjąć, że najbardziej powszechne typy inwestycji, które wchodzą w zakres pracy architektów to:

  • architektura mieszkaniowa (jednorodzinna lub wielorodzinna) – dotyczy to zarówno projektowania pojedynczych domów, jak i całych osiedli,
  • budynki użyteczności publicznej – dworce, lotniska, szkoły, uczelnie, urzędy i wiele innych,
  • budynki biurowe,
  • obiekty handlowe i usługowe,
  • architektura przemysłowa – hale, fabryki, magazyny itp.,
  • obiekty hotelowe,
  • obiekty koncertowe i rozrywkowe – także np. teatry czy kina,
  • obiekty sportowe,
  • obiekty muzealne.
  • obiekty służby zdrowia – szpitale, przychodzenie itp.

Realizacja skompilowanych inwestycji wymaga od architektów znajomości szeregu ustaw i rozporządzeń, ale także doświadczenia we współpracy międzybranżowej.  Aby mogły powstawać kompleksowe projekty architektoniczne, większe biura oferują też koncepcje aranżacji pomieszczeń, wraz z wizualizacjami wnętrz, zgodnie z ich przeznaczeniem i wizją klienta. Wybierając biuro, które ma się zająć Twoją inwestycją (niezależnie od tego, czy chodzi o dom jednorodzinny, czy duży obiekt kubaturowy), zwróć uwagę na jego specjalizację oraz poprzednie realizacje. Dzięki temu unikniesz rozczarowań czy przeszkód we współpracy.

Regulamin korzystania z serwisu