biuro-architektoniczne

Czym zajmuje się biuro architektoniczne?

Biura i pracownie projektowe nazywamy potocznie biurami architektonicznymi. Zazwyczaj mamy z nimi styczność na początkowym etapie realizacji inwestycji budowlanej. Praca architekta jest bardzo odpowiedzialna i trudna, ale jeżeli znajdziemy dobre biuro projektowe nie mamy się o co martwić – szybko powstanie projekt dostosowany do naszych potrzeb i wymagań, a przy tym funkcjonalny na etapie budowlanym, pozwalając na sprawne przeprowadzenie prac.

Tworzenie koncepcji architektonicznej

Udając się do biura projektowego z pewnością mamy już jakieś wyobrażenie na temat tego, jak będzie wyglądał obiekt, w którego powstanie inwestujemy. Spotykając się z architektem musimy być gotowi na przedstawienie swojej wizji i wstępne omówienie założeń projektowych. Zwykle architekt odwiedzi naszą działkę lub modernizowany budynek, dzięki czemu będzie mógł ocenić zakres możliwości projektowych. Ten etap przygotowawczy ma kluczowe znaczenie, bo tylko jego fachowe przygotowanie pozwoli na wykonanie rzetelnego projektu – takiego, który zestawi wizualizację budynku z informacjami technicznymi, dotyczącymi programu prac oraz przewidywań co do ich zakończenia. Posiadając taką koncepcję architektoniczną pracownik biura projektowego może przystąpić do dalszych prac organizacyjnych.

Architekt a pozwolenie na budowę

Posiadający już koncepcję architektoniczną fachowiec tworzy analizy przedprojektoweprojekty, które będą niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to kolejna korzyść ze współpracy z biurem projektowym – nie musimy martwić się o formalności. Dobre biuro – jak pracownia projektowa Bozart – sprawnie dopnie wszystkie kwestie formalne. Indywidualne podejście do każdego projektu zdecydowanie tutaj pomaga. Architekt ma czas, aby skompletować całą niezbędną dokumentację oraz przekazać ją odpowiednim instytucjom w przewidzianym terminie, zdejmując z naszych barków ten ciężar.

Biuro projektowe i prace budowlane

Decydując się na skorzystanie z usług biura projektowego nie musimy się także przejmować kompletowaniem zespołu, który zajmie się wykonywaniem prac budowlanych. Chociaż specjalistów możemy zatrudnić samodzielnie, to architekt skoordynuje ich działania oraz podejmie się ich nadzoru nad każdym z etapów realizacji inwestycji. Do jego obowiązków należy także sporządzanie wszelkich niezbędnych szkiców potrzebnych fachowcom w ich pracy oraz sprawdzanie instalacji pod kątem ich zgodności z projektem oraz prawem budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu