Deskowania do budowy mostów

Deskowania do budowy mostów – charakterystyka

Budowa mostów to szczególnie wymagające zadanie. Konstrukcja musi się wyróżniać doskonałą nośnością i wieloletnią trwałością. Rozmiary oraz warunki, w jakich wykonuje się mosty, to dodatkowe utrudnienie. Z myślą o tworzeniu betonowych elementów mostów powstały specjalistyczne systemy deskowań. Jakie rozwiązania są dostępne i czym się charakteryzują?

Deskowaniowa do budowy mostów – przegląd rozwiązań

Jedną z firm, która wyszła naprzeciw potrzebom projektantów i wykonawców mostów, jest Doka. Stworzyła ona wysoce wyspecjalizowane systemy deskowań, które umożliwiają szybką i bezpieczną pracę podczas wznoszenia tych złożonych i wymagających konstrukcji. W jej ofercie znajdziemy:

  • deskowania samoprzestawne SKE plus,
  • wieżę podporową Staxo 100,
  • wózek do mostów zespolonych,
  • wózek do metody nawisowej,
  • deskowanie kap chodnikowych T,
  • deskowanie dźwigarowe Top 50.

Ponieważ mosty mogą mieć różne konstrukcje, ich wznoszenie wymaga ściśle dostosowanych rozwiązań. Stąd różnorodność i złożoność systemów deskowań przeznaczonych do budowy mostów. Inne potrzeby mają wykonawcy mostów łukowych, inaczej powstają mosty tworzone metodą nasuwania podłużnego, a jeszcze inaczej wygląda budowa mostów z wykorzystaniem rusztowań przesuwnych. Dostępne są także systemy przeznaczone do wznoszenia mostów zespolonych, budowanych metodą nawisową oraz systemy podporowe umożliwiające konstruowanie mostów betonowych o małej wysokości.

Czym charakteryzują się deskowania do budowy mostów?

Ponieważ budowanie mostów to wyjątkowo trudne i złożone zadanie, oczekiwania wobec deskowań są tu bardzo wysokie. Deskowania do budowy mostów są przestawne lub samoprzestawne. Umożliwia to nie tylko sprawne manewrowanie nimi na placu budowy, ale też oszczędności – w przypadku mostów, które powstają odcinkami, wystarczy jedno mobilne deskowanie, aby wznieść całą konstrukcję. Obniża to koszty budowy przez skrócenie czasu, ograniczenie nakładów pracy związanych z obsługą deskowania oraz minimalizowanie udziału ciężkiego sprzętu.

Przykładem samoprzestawnego rusztowania przeznaczonego do budowli o dowolnym kształcie i wysokości jest SKE plus. Ma ono modułową konstrukcję i pozostaje niezależne od dźwigu. Dzięki pełnej osłonie praca jest bezpieczna i może być prowadzona przy każdej pogodzie. Hydrauliczne wyposażenie pozwala jednocześnie przestawiać poszczególne jednostki samoprzestawne.

Ogromną zaletą systemów deskowań do budowy mostów jest ich dokładne dopasowanie do konstrukcji nośnej. To zapewnia skuteczne przenoszenie obciążeń, bezpieczeństwo pracy i szybkie postępy prac nawet w przypadku szczególnie trudnego terenu czy nietypowego projektu.

Regulamin korzystania z serwisu