ławki miejskie

Dlaczego warto inwestować w ławki miejskie?

Ławki wracają do łask i coraz więcej pojawia się ich w przestrzeni miejskiej. Nie tylko w parkach i na skwerach, ale również wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Korzystają z nich wszyscy – osoby starsze, rodzice z dziećmi, a także biegacze lub osoby czekające na autobus lub tramwaj. Dają możliwość odpoczynku, umożliwiają spotkania towarzyskie oraz ułatwiają poszukiwanie rzeczy w torbie lub plecaku. Dlaczego jeszcze warto inwestować w ławki miejskie?

Na szczęście włodarze miast coraz częściej dostrzegają potrzebę stworzenia przestrzeni, która sprzyja relaksowi. Na parkach i skwerach pojawiają się ławki, leżaki i stoły, które stają się miejscem spotkań mieszkańców. Niestety w wielu miejscach wciąż jest ich za mało – a obecność ławek jest niezwykle ważną częścią miejskiego krajobrazu.

Nieodłączny element małej architektury miejskiej

Kiedy myślimy o małej architekturze miejskiej z pewnością jako jedna z pierwszych myśli pojawia się ławka. Wraz z koszem na śmieci stanowi podstawowe wyposażenie centrów oraz obrzeży miast, zwłaszcza wypełnionych zabudową mieszkaniową. Stylowa ławka determinuje wygląd przestrzeni oraz sprawia, że okolica wydaje się bardziej schludna i zagospodarowana. Ławki miejskie sprawdzają się nie tylko na terenach zielonych, na przykład w parkach lub na otoczonych zielenią skwerach. Są równie przydatne w okolicy placów zabaw, wzdłuż długich ciągów komunikacyjnych, a także w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Ławeczka pod drzewem to doskonałe miejsce odpoczynku w gorący dzień, punkt spotkań, a także sposób na przyjemne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Niezbędna wzdłuż ciągów pieszych

Społeczeństwo się starzeje. Choć z ławek miejskich korzystają nie tylko osoby starsze to głównie z myślą o nich powinny się pojawiać. Spacer ze sklepu z ciężkimi zakupami może być utrudniony nawet dla młodej i zdrowej osoby. Możliwość odpoczynku na ławce doda sił oraz pozwoli na kontynuowanie wędrówki. Z ławek z pewnością skorzystają również młodzi rodzice, którzy będą chcieli w trakcie spaceru na przykład nakarmić dziecko. Ucieszą się z jej obecności również biegacze, rowerzyści lub rolkarze, którzy będą chcieli złapać oddech podczas uprawiania sportu. Wzdłuż ciągów komunikacyjnych dla pieszych i samochodów znajdują się również zazwyczaj przystanki komunikacji miejskiej. Jeśli zabraknie miejsca na ławkach pod wiatą oczekujący podróżni z pewnością skorzystają z możliwości spoczynku na ławce znajdującej się w pobliżu.

Przestrzeń rekreacyjna

Ławki, leżaki i stoły są również niezbędnym elementem wyposażenia przestrzeni rekreacyjnej. Trudno wyobrazić sobie parki lub zielone skwery bez ławek, na których można spotkać się ze znajomymi lub usiąść z rodziną. Zazwyczaj wchodzą w skład większego założenia urbanistycznego, obejmującego miejsca rekreacji i wypoczynku. W takich miejscach najlepiej sprawdzają się ławki, które mają wyprofilowane oparcie. Wygodne ławki rozlokowane w zielonych punktach miasta to idealna, kameralna przestrzeń, w której można się zrelaksować oraz odpocząć od miejskiego zgiełku.

Wygoda dla mieszkańców, zalety dla przestrzeni

Nowoczesne ławki są niezwykle odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu wyglądają dobrze nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Zwłaszcza, jeśli wybierze się modele najwyższej jakości, produkowane przez firmę Primario Grande.

W zadbanej przestrzeni lepiej się mieszka – a z obecności ławek korzystają nie tylko mieszkańcy. Eleganckie ławki miejskie wpływają również na wizerunek miasta oraz osiedla, na którym się znajdują. Powinny więc w nie zainwestować nie tylko osoby zarządzające przestrzenią wspólną, ale również deweloperzy, którym zależy na podniesieniu statusu budowlanych osiedli. Dobrze zaprojektowana przestrzeń będzie bardziej zachęcająca dla potencjalnych kupujących.

Regulamin korzystania z serwisu