Dlaczego warto zainteresować się mieszkaniami o dużym metrażu?

Dlaczego warto kupić większe mieszkanie? Przede wszystkim dlatego, że jest tańsze. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Paradoksalnie, cena za metr kwadratowy w większym mieszkaniu jest zwykle niższa niż w tym o mniejszym metrażu. Oznacza to, że w niektórych przypadkach, dopłacając zaledwie 20%, możesz cieszyć się komfortem życia w lokalu o połowę większym.

Bez względu na to, czy planujesz zakup mieszkania dla siebie, czy też pod wynajem, zawsze najlepszym wyborem będzie lokal o większym metrażu. W tym pierwszym przypadku liczy się oczywiście komfort. W drugim – korzyści finansowe, przy czym oczywiste jest, że na wynajmie mieszkania większego i o większej ilości pokojów, uda ci się więcej  zarobić.

Twoja bezcenna przestrzeń

Polacy są postrzegani jako naród wyjątkowo rodzinny, przykładający dużą wagę do relacji i łączących nas więzi. Być może właśnie ta cecha pozwala nam w miarę zgodnie funkcjonować w dużych skupiskach i – w porównaniu do innych Europejczyków – na bardzo niedużych przestrzeniach. Okazuje się bowiem, że na tle pozostałych krajów członkowskich, Polska wyróżnia się bardzo wysokim wskaźnikiem przeludnienia mieszkań (40% w 2018; Eurostat).

Obecnie standardem dla par jest współdzielenie kawalerek. Dla dorosłych osób taki sposób życia nie musi być problemem, chociaż też nie zapewnia szczególnej wygody. Zdecydowanie gorzej mają się sprawy w kontekście warunków mieszkaniowych dzieci, zwłaszcza nastolatków. Zapewnienie tak ważnej przestrzeni do nauki, wypoczynku i zwykłego „bycia ze sobą samym” w ciasnych mieszkaniach często okazuje się niemożliwe.

Wygodne mieszkanie na teraz i na przyszłość

Jeśli planujesz więc zakup nowego mieszkania z myślą o przyszłości, koniecznie weź pod uwagę większą nieruchomość. Kawalerka to dobra propozycja dla singla, jednak jeżeli dopuszczasz do siebie myśl o założeniu rodziny, z pewnością nie pożałujesz wyboru mieszkania z dodatkowym pokojem.

Kiedy nasze biuro odwiedzają osoby, które już posiadają dzieci, głównym kryterium przy poszukiwaniu nowego mieszkania zawsze jest metraż i rozkład – mówi przedstawiciel inwestycji Osiedle Botanika w Krakowie. Wiele rodzin decyduje się na mieszkania większe lub takie, w których istnieje możliwość wydzielenia dodatkowych pomieszczeń, nawet jeśli miałoby się to odbyć kosztem innych udogodnień. Wielkość mieszkania ma znaczenie pierwszorzędne, dyskwalifikując aspekty takie jak położenie względem stron świata czy kondygnacja.

Duże mieszkanie na wynajem

Prywatni inwestorzy, zainteresowani kupnem mieszkania pod wynajem, również powinni brać pod uwagę większe nieruchomości. W tym przypadku liczy się jednak nie tyle metraż, co ilość pokojów.

Analizując oferty najmu na polskich portalach, możemy zauważyć, że to nie wielkość mieszkania wyrażona w metrach wpływa na jego cenę, ale właśnie ilość pomieszczeń. Jest to kolejny efekt przeludnienia polskich miast, braku wystarczającej ilości mieszkań oraz sytuacji ekonomicznej, uniemożliwiającej wielu młodym ludziom zakup własnego M. W rezultacie, zwłaszcza w dużych miastach, jak np. Kraków, młodzi dorośli często decydują się na wynajęcie mieszkania wspólnie ze znajomymi. W takiej sytuacji niezbędne jest jednak zapewnienie oddzielnych, nieprzechodnich pokoi każdemu najemcy czy każdej parze.

Zatem jeżeli chcesz kupić mieszkanie inwestycyjne, bież pod uwagę przede wszystkim mieszkania co najmniej dwupokojowe, a w sytuacji, gdy stać cię wyłącznie na kawalerkę, wybierz na tyle dużą, by można ją było funkcjonalnie podzielić.

Regulamin korzystania z serwisu