Dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie. Na co się zdecydować?

Wynajem mieszkania to dziś bardzo powszechny trend, trudno jednak wyobrazić sobie spędzenie całego życie w nieswoim lokalu. Prędzej czy później każdy zacznie myśleć o własnych czterech kątach. Wiele osób od początku jest zdecydowanych, czy finalnie wybiorą dom czy mieszkanie, inni jednak wciąż mają poważny dylemat, bowiem obie opcje mają swoje wady i zalety. Dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie przemyśleć nasze potrzeby

Przestrzeń do życia

Jeśli chodzi o ilość dostępnej przestrzeni życiowej, dom zdecydowanie góruje nad mieszkaniem w bloku – średnia powierzchnia domu to od 150 do 200 m2, podczas gdy w przypadku mieszkań średnia jest od trzech do czterech razy niższa. Dom to idealne rozwiązanie dla rodzin z co najmniej dwójką dzieci, gdyż każdy członek rodziny może mieć swój własny pokój. Dodatkowo w domu łatwiej wygospodarować przestrzeń do pracy i rekreacji. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że zbyt duża powierzchnia może okazać się bardzo kłopotliwa, np. w utrzymaniu czystości. Posprzątanie całego domu jest dużo większym wyzwaniem, niż posprzątanie kilka razy mniejszego mieszkania.

Lokalizacja

Domy zwykle budowane są na obrzeżach miast lub daleko poza jego obrębem. Powodem jest nie tylko fakt, że w miastach na postawienie domu nie pozwala zbyt gęsta zabudowa, ale również chęć odcięcia się od wszystkich negatywnych aspektów mieszkania w mieście – hałasu, intensywnego ruchu drogowego, zanieczyszczeń. Znowu jednak jest druga strona medalu – odsuwanie się od miasta sprawia, że utrudniamy sobie zwykle dostęp do jego ważnych punktów. Codzienny dojazd do pracy i do szkoły, robienie zakupów, korzystanie z dóbr kultury – wszystko to jest utrudnione przez dłuższy dojazd i gorszy dostęp do komunikacji miejskiej. Pod tym względem mieszkanie w granicach miasta jest dużo bardziej komfortowe

Koszty

Jedną z najbardziej istotnych kwestii w podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu się do domu lub mieszkania, są koszty obu inwestycji. Problem jest dość złożony i wymagająca indywidualnego podejścia – wybudowanie domu i kupno mieszkania od dewelopera może być porównywalnym wydatkiem. Należy jednak pamiętać, że na tym nie kończą się koszty, które musimy ponieść – mieszkanie i dom należy bowiem wykończyć lub wyremontować, jeśli kupujemy nieruchomość z drugiej ręki; później będziemy ponosić różnego rodzaju opłaty, m.in. za media, ogrzewanie, podatki lub czynsz. Pod tym względem kupno mieszkania może okazać się dużo bardziej opłacalne. Nawet jeśli posiadamy dość pieniędzy na wybudowanie lub kupno domu, powinniśmy myśleć przyszłościowo i zastanowić się, czy będzie nas stać na jego utrzymanie.

Gdzie kupić dom lub mieszkanie?

Ofert sprzedaży mieszkań i domów jest na rynku bardzo wiele – możemy ich szukać na własną rękę, korzystając z wyszukiwarki internetowej, możemy również skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak agencja Sfera Nieruchomości. Dlaczego warto zdecydować się na tą drugą opcję? Poza dostępem do rozbudowanej oferty sprawdzonych pod kątem prawnym nieruchomości zyskujemy w ten sposób fachową pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji oraz dopełnieniu wszelkich formalności związanych z kupnem.

Regulamin korzystania z serwisu