dom

Czy dom z drewna może być całoroczny?

Dom kojarzy nam się z czymś solidnym i wytrzymałym, co przetrwa całe pokolenia. Dlatego, gdy myślimy o własnym domu, najczęściej mamy w głowie tradycyjną murowaną konstrukcję. Są jednak osoby, które zdecydowały się na wzniesienie domu z drewna. Czy ta decyzja była słuszna? Czy drewniany dom sprawdzi się w polskich warunkach nawet podczas srogiej zimy?

 Czy drewniany dom to prawdziwy dom?

Drewniany dom całoroczny – dla niektórych to wciąż oksymoron. Wiele osób nie wierzy, że konstrukcja z drewna może przetrwać zimę. Na szczęście nie jest to kwestia wiary, a technologii. Na przykładzie milionów mieszkańców Ameryki Północnej, którzy opracowali konstrukcję tzw. domów kanadyjskich, widzimy, że sprawdzają się one przez cały rok. Skąd więc nasza rezerwa wobec tych budynków?

Polacy nie dowierzają, że stworzenie drewnianego domu całorocznego jest możliwe, bo wciąż mają w pamięci doświadczenia z drewnianymi domami starych typów, takich, w jakich mieszkali nasi dziadkowie na wsiach. Domy drewniane kojarzą się nam także z domkami letniskowymi – mówi specjalista z Zakładu Produkcyjnego ITS. – Rzeczywiście, ogrzanie takiego domu było niełatwe, a budulec szybko ulegał wilgoci i insektom. Trzeba jednak pamiętać, że technologia jest dziś zupełnie inna. Drewno jest sezonowane i impregnowane. Mamy doskonałe materiały izolujące od zimna, wiatru i wilgoci.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup gotowego domu drewnianego. Jest to szybsze i tańsze rozwiązanie, a często okazuje się, że życie w takim domu jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Zadowolonych mieszkańców domów typu kanadyjskiego przybywa. Można więc chyba uznać te konstrukcje za pełnoprawne domy, a nie, jak do niedawna, budynki mieszkalne drugiej kategorii.

Czy drewniany dom sprawdzi się zimą?

Czy technologia domów z drewna jest dziś na tyle rozwinięta, że można je uznać za domy całoroczne? Zdecydowanie tak! Nowoczesne domy drewniane to konstrukcje energooszczędne, których współczynnik przenikalności cieplnej U wynosi nawet 0,3. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego ocieplenia między płytami stanowiącymi główny element konstrukcji budynku, a także ocieplaniu zewnętrznemu oraz zastosowaniu wiatro- i paroizolacji. To, jak dom sprawdzi się w polskich warunkach, jest więc wyłącznie kwestią rozwiązań technologicznych.

Warto pamiętać, że to, czy dom drewniany będzie obiektem całorocznym, jest zależne od zastosowanych izolacji, jakości użytych do budowy materiałów oraz fachowości wykonania. Dlatego nie należy powierzać budowy drewnianego domu dowolnej ekipie, lecz wyspecjalizowanej firmie, która ma know-how, zatrudnia doświadczonych pracowników i korzysta wyłącznie z materiałów wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *