Drewniany taras – Twoje przedłużenie salonu

Idea budowania tarasów wywodzi się z najsłynniejszych starożytnych imperiów, a więc z Rzymu i Egiptu, gdzie klimat przez cały rok sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W rejonach świata, które są mniej rozpieszczane przez pogodę, rozpowszechniały się wolniej, jednak współcześnie, dzięki zaawansowanym możliwościom architektonicznym, z wygodnych i bezpiecznych tarasów korzystają ludzie na całym świecie.

Nazwa tarasu jako elementu architektonicznego, odwołuje się do miejsca, w którym pierwotnie wznoszono takie budowle, a więc ziemi (terra). Obecnie tarasy buduje się nie tylko na poziomie parteru budynków, ale także na podbudowach, a nawet dachach. Choć taras służy przede wszystkim wypoczynkowi użytkowników, jego obecność wpływa też na estetykę budynku i podnosi jego wartość.

Dom z tarasem

Dla osób mieszkających w blokach, namiastką tarasów są zwykle balkony. Każda, nawet najmniejsza przestrzeń, umożliwiająca spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia z domu, jest na wagę złota. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy domów, którzy mogą korzystać nie tylko z otaczających je ogrodów, ale też wygodnych tarasów – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Melagu.

W nowo wznoszonych domach decyzja o budowie tarasu podejmowana jest zwykle na etapie projektowania całego budynku. Jednak jeśli wokół istniejącego już obiektu dysponujemy wystarczającą przestrzenią, warto rozważyć dobudowanie takiej konstrukcji. Nawet w przypadku wysokiego parteru, istnieje możliwość wybudowania tarasu podpartego podbudową. Od strony domu taki taras będzie pełnił funkcję przedłużenia salonu, zaś od strony zewnętrznej można połączyć go z ogrodem za pomocą schodów.

Drewniany taras – salon na świeżym powietrzu

Tarasy budowane są w rozmaitych technologiach, dostępne  są także różne sposoby ich wykańczania i zabezpieczania. Rodzaj tarasu warto dopasować do stylistyki, w jakiej utrzymany jest cały dom oraz jego sąsiedztwo. Rozwiązaniem, które najlepiej komponuje się zarówno z tradycyjną zabudową w Polsce, jak i z nowoczesnymi domami, są bez wątpienia tarasy drewniane.

Dzięki wykorzystaniu drewnianych desek do budowy posadzki tarasowej, zyskujemy najpiękniejszy efekt połączenia salonu z otwartą przestrzenią. Istotną rolę w takim projekcie odgrywa również rodzaj stolarki okiennej między tymi miejscami. Jeśli z salonu na drewniany taras prowadzą bardzo duże drzwi, a dodatkowo na tej ścianie umieścimy przeszklenia o znacznej powierzchni, granica będzie niemal niezauważalna.

Podczas wyboru drewna do budowy tarasu musimy oczywiście brać pod uwagę specyficzne warunki, panujące na zewnątrz. Warto sięgać po gatunki odporne na oddziaływanie czynników  pogodowych, a więc przede wszystkim drewno egzotyczne. Dobrym pomysłem jest także przynajmniej częściowe zadaszenie tarasu, które pozwoli na korzystanie z niego również w czasie niepogody, a dodatkowo będzie zabezpieczało posadzkę.

Ostatnią już kwestią jest aranżacja tarasu w taki sposób, by wygodnie i bezpiecznie służył mieszkańcom. Na tarasie warto ustawić meble ogrodowe, a więc krzesła i stolik albo huśtawkę hollywoodzką. Większe tarasy dają większe możliwości – na niektórych znajdzie się miejsce nawet na ustawienie kamiennego grilla. Pamiętajmy też, że konstrukcje na podwyższeniu należy wykańczać balustradami.

2 odpowiedzi na “Drewniany taras – Twoje przedłużenie salonu”

  1. oprol evorter pisze:

    Appreciating the dedication you put into your blog and detailed information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  2. oprol evorter pisze:

    Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu