działka

Działka z uzbrojeniem czy bez – co lepiej kupić?

Poszukując działki pod budowę wymarzonego domu możemy spotkać się z pojęciami „działka uzbrojona” oraz „działka nieuzbrojona”. Co w praktyce one oznaczają? Zakup której działki jest bardziej opłacalny?

Działka uzbrojona nieuzbrojona

– O tym, czy dana działka jest uzbrojona czy też nie, decyduje dostępność do mediów, czyli sieci energetycznej, wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej – wyjaśnia specjalista firmy Inland Bimo Property – W teorii działka uzbrojona posiada przyłącza do wymienionych sieci, nieuzbrojona nie. W praktyce jednak nie ma prawnej definicji działki uzbrojonej i nieuzbrojonej, zatem możemy się spotkać z dość dowolnymi interpretacjami tych definicji. Przykładowo do działek uzbrojonych zalicza się nie tylko posesje posiadające przyłącza do mediów, ale również te zlokalizowane w pobliżu sieci. Z drugiej strony działką nieuzbrojoną można nazwać parcelę, na której nie ma odpowiednich przyłączy bądź znajdującą się w znacznym oddaleniu od sieci – w tej drugiej sytuacji media należy doprowadzić do działki indywidualnie.

Co wybrać?

Wiedząc już jaka jest różnica między działką uzbrojoną a nieuzbrojoną możemy przystąpić do porównania obu tych opcji pod względem opłacalności zakupu. Najważniejszym plusem działek uzbrojonych jest fakt, że nie musimy przyłączać mediów na własną rękę, co nie tylko może być bardzo kosztowne, ale również pochłania sporo czasu i wymaga załatwienia pewnych formalności. Jeśli zależy nam na wystartowaniu z budową domu w jak najwcześniejszym terminie, działka uzbrojona będzie odpowiednią opcją. Z drugiej strony należy liczyć się z tym, że działki tego rodzaju są dużo droższe, niż działki nieuzbrojone, ponadto mamy mniejsze możliwości wyboru lokalizacji – planując kupno działki uzbrojonej chcąc nie chcąc będziemy musieli zdecydować się na posesję położoną blisko sieci, a zatem głównie w terenie zabudowanym. Plusy działek uzbrojonych są minusami działek nieuzbrojonych i vice versa – ich minusy są plusami drugiej opcji. Działki nieuzbrojone są zazwyczaj znacznie tańsze niż uzbrojone, ponadto nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni pod względem lokalizacji – jeśli marzy nam się wybudowanie domku daleko od miasta, działki bez dostępu do mediów będą najlepszą opcją. Z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że zapewnienie sobie dostępu do mediów będzie całkowicie po naszej stronie – konieczne będzie załatwienie wszelkich formalności oraz poniesienie kosztów prac budowlanych. Może okazać się wtedy, że doprowadzenie mediów z sieci jest wydatkiem znacznie przewyższającym wartość samej działki. Możemy ten problem ominąć inwestując w zbiornik na gaz bądź własną studnię głębinową.

Podsumowując

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która z przedstawionych opcji jest lepsza, obie mają istotne plusy i minusy. Ostateczną decyzję warto poprzednim dokładną kalkulacją kosztów: wartości samej działki, jak i przyłączy medialnych.

Regulamin korzystania z serwisu