Elementy architektury ogrodowej z granitu

Zielone tereny od stuleci są kształtowane tak, aby cieszyły oko. Z zielenią roślin doskonale komponują się wyroby z kamienia. Szczególnie szlachetnego wyglądu nadaje granit, dlatego jest chętnie wykorzystywany zwłaszcza tam, gdzie chcemy coś upamiętnić i uhonorować. Jakie elementy z granitu możemy wykorzystać w ogrodzie?

Co to jest granit i czemu służy?

Granit to głębinowa skała jawnokrystaliczna. Składa się z kwarcu, ortoklazu, plagioklazu oraz biotytu. Nazwa pochodzi od wyglądu granitu, który przypomina ziarno (łac. granum). Z polskich złóż w Tatrach wydobywamy granit jasnoszary, zaś w Karkonoszach – jasnoszary oraz różowy i czerwony.

Granit jest odbierany jako materiał elegancki i wzniosły. Dlatego idealnie sprawdza się jako surowiec do wytwarzania ozdób lokowanych na zewnątrz. Szczególnie dobrze komponuje się z zielenią, stąd często spotykane granitowe rzeźby, meble z kamienia, ale też ozdobne krawężniki, pamiątkowe płyty i wiele innych. Takie właściwości, jak niepalność, odporność na temperatury, bezpieczeństwo dla otoczenia, wytrzymałość mechaniczna sprawiają, że granit jest stosowany jako okładzina ścian i podłóg, szczególnie w miejscach publicznych i reprezentacyjnych. Jest też dobrym materiałem na blaty kuchenne i łazienkowe.

Granit w ogrodzie

Co można zrobić z granitem w ogrodzie – spójrzmy na ofertę wyrobów kamieniarskich zakładu. Stanowi ona połączenie oczekiwań i fantazji odbiorców jak i możliwości oraz  kunsztu kamieniarskiego pracowników zakładu www.grabinex.pl. Najprostszym sposobem na uszlachetnienie przestrzeni ogrodowej jest wytyczenie granitowych alejek. Są one wygodniejsze niż żwirowe lub ziemne, a do tego podnoszą walory estetyczne i odcinają się mocno od zielonego otoczenia, w jasny sposób wyznaczając granicę między częścią ogrodową a użytkową. Granitowe klomby mają bardzo ozdobny charakter, a jednocześnie są trwałe. Pozwalają pięknie wyeksponować troskliwie pielęgnowane rośliny. Granit wygląda szczególnie dobrze w minimalistycznych formach. Prostopadłościenny kształt z jednej strony przełamuje naturalność i miękkość form roślinnych, z drugiej – może służyć jako ławka. Z granitu można wykonywać także bardziej skomplikowane figury, które ozdobią ogród – figury, pomniki i rzeźby są trwałe i niestraszne im nawet najgorsze warunki. Będą cieszyły oko przez długie lata.

Regulamin korzystania z serwisu