Etapy wykańczania wnętrz

Wbrew pozorom, to nie sama budowa, ale wykończenie wnętrz jest najbardziej wymagającym etapem inwestycji, zarówno pod względem nakładów pracy, czasu, jak i pieniędzy. Niezależnie od tego, czy budujemy dom, czy też przeprowadzamy remont mieszkania, powinniśmy wiedzieć, w jakiej kolejności należy przeprowadzić wszystkie prace. Na czym dokładnie polega i w jaki sposób przebiega wykończenie wnętrz?

Prace przygotowawcze

Wykańczanie wnętrz to złożony proces, którego pierwszy etap ma za zadanie przygotowanie pomieszczeń do dalszej ich aranżacji.

Na etapie przygotowań wykonuje się wszelkie zadania „brudne” i „mokre”. – Mówi przedstawiciel firmy budowlanej Mab-Bud II. – Należą do nich przede wszystkim prace instalacyjne. Instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne powinny bowiem odpowiadać projektowi wnętrza, jaki sobie założyliśmy, a więc np. przyszłemu ustawieniu urządzeń sanitarnych. Dlatego też należy zawczasu odpowiednio rozplanować i rozprowadzić wszelkie przewody i przyłącza.

Następnie układamy izolację, np. płyty izolacyjne, w tym również pokłady podłogowe. Istotnym etapem prac przygotowawczych jest położenie tynków, ewentualnie suchej zabudowy składającej się z płyt gipsowo-kartonowych czego przykładem są sufity podwieszane.

Wykończenie ścian i podłóg

Tak przygotowane pomieszczenie jest przygotowane do dalszych prac, najważniejszych z punktu widzenia wystroju wnętrza. Po ułożeniu izolacji oraz wyschnięciu tynków można bowiem przejść do wykończenia ścian i podłóg. Etap ten obejmuje następujące prace:

  • Układanie płytek – płytki ceramiczne układa się na zagruntowanych ścianach. Glazurowanie wymaga precyzji i czasu. Warto przy tym pamiętać o specjalnej warstwie izolacji w miejscach o wysokim poziomie wilgoci, np. w łazience.
  • Malowanie i tapetowanie – na suchych, zagruntowanych ścianach można położyć farbę lub tapetę. Pamiętajmy, by w pierwszej kolejności pomalować sufit. W przypadku malowania ścian, potrzebnych będzie zazwyczaj kilka warstw farby.
  • Położenie posadzki – podłogi, czy to parkiet drewniany, panele, czy wykładzinę, układamy na dokładnie wysuszonym podłożu. Na tym etapie można też przeprowadzić montaż schodów.

Prace końcowe

Położona podłoga i wykończone ściany to jednak nie wszystko, liczą się również detale. W pracach końcowych zajmujemy się przede wszystkim tzw. „białym montażem”, czyli instalacją niezbędnego osprzętu elektrycznego, np. gniazdek i włączników. Na tym etapie następuje również montaż drzwi, sprzętów AGD oraz zabudowy meblowej, np. kuchennej. Dopiero na samym końcu można zabrać się za stosunkowo najprzyjemniejsze meblowanie i dekorację przygotowanych wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu