Farba proszkowa w rozwiązaniach architektonicznych

Malowanie proszkowe to obecnie jedna z najlepszych metod powlekania farbami elementów metalowych. Znajduje ono szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w architekturze.

Czym są farby proszkowe?

Farbami proszkowymi nazywamy substancje na bazie polimerów, służące do malowanie metalowych elementów. Składają się one z jednego lub więcej rodzajów żywic, wymieszanych w odpowiednich proporcjach, pigmentów oraz innych dodatków, które nadają farbie odpowiednie parametry techniczne, np. wytrzymałość na temperaturę. Malowanie proszkowe odbywa się przy pomocy specjalnych urządzeń natryskowych – naładowane elektrostatycznie cząsteczki farby skierowane są na uziemiony element metalowy. W wyniku różnicy ładunków farba przyczepia się do powierzchni elementu, który następnie umieszczany jest w piecu rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Pod wpływem temperatury farba topi się i łączy z metalem, a po schłodzeniu twardnieje, tworząc wokół elementy szczelną powłokę ochronną. Zalety farb proszkowych to między innymi:

  • Brak w składzie rozpuszczalników, dzięki czemu farby są bezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka
  • Skuteczność krycia – cząsteczki farby docierają do wszelkich zakamarków detali, ponadto farba tworzy równomierną powłokę, bez zacieków czy wybrzuszeń.
  • Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – powłoka proszkowa chroni pokryty nią element przed wpływem wilgoci, dzięki czemu jest skuteczną ochroną przed korozją.
  • Ekonomiczność – cząsteczki, które podczas natrysku nie przyczepiły się do powierzchni metalu można zebrać i wykorzystać ponownie. W znacznym stopniu zmniejsza to zużycie farby.

Zastosowanie w architekturze

Farba proszkowa jest powszechnie stosowana do malowania metalowych elementów architektonicznych, stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do grupy tej zaliczyć możemy między innymi:

  • Balustrady schodów i balkonów
  • Elementy montowane na elewacjach budynków, np. parapety, rynny
  • Metalowe ramy okienne i drzwiowe
  • Płoty i ogrodzenia
  • Metalowe elementy konstrukcyjne
  • Elementy małej architektury

Ze względu na wielkość pieców do wypalania farby, malowanie proszkowe może być wykorzystywane do zabezpieczania elementów o nawet bardzo dużych gabarytach.

Profesjonalne usługi z zakresu malowania proszkowego znajdziemy w ofercie firmy Vi-Kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu