Budowa studni głębinowej

Ile kosztuje wykonanie studni głębinowej?

Studnia głębinowa jest korzystnym rozwiązaniem między innymi dla budynków, które nie mają bezpośredniego połączenia z siecią wodociągową. Istnieją także inne zalety takiego rozwiązania i obecnie dużą część inwestorów decyduje się właśnie na odrębne źródło czystej i idealnej do picia wody. Jak zatem wybudować studnię głębinową i jakiego kosztu należy się spodziewać?

Od czego zależy koszt budowy studni głębinowej?

Średni koszt wywiercenia studni głębinowej jest szacowany na podstawie głębokości obiektu w metrach oraz innych czynników związanych ze stopniem trudności takich działań na konkretnym terenie.

W tym celu warto zawsze zapoznać się z ofertą specjalistycznej firmy usługowej, która przeanalizuje czynniki gruntowo-wodne i stworzy wstępny cennik. Warto wiedzieć, że im niżej znajduje się woda, tym większa jest wydajność studni, a koszty jej budowy będą niższe.

Kolejną kwestią jest opłacalność budowy studni w określonym miejscu. Takie rozwiązanie jest z pewnością korzystne w przypadku, gdy okoliczni mieszkańcy nie są zadowoleni z jakości wody lub też koszt podłączenia do instalacji kanalizacyjnej jest zbyt wysoki.

Jak buduje się studnię głębinową?

Odwiert studni głębinowej rozpoczyna się na ogół wyborem odpowiedniej lokalizacji, która zapewni komfortowy dostęp do wody całemu gospodarstwu. Na tym etapie ustala się także orientacyjna głębokość odwiertu oraz dostosowuje projekt budowy do obowiązujących praw oraz norm budowlanych.

Ważnym elementem jest użycie narzędzi i maszyn na gąsienicach, które nie spowodują dewastacji działki. Po wykonaniu dostatecznie głębokich otworów umieszcza się w nich rury osłonowe, które chronią zagłębienie przed przedostaniem się piasku i zanieczyszczeń.

– W kolejnych krokach wykonuje się odwiert, który zapewnia już dostęp do wody. Gotowy otwór wyposaża się w rury PVC posiadających odpowiednie atesty żywieniowe, wytrzymałościowe oraz wysoką szczelność – informuje pracownik specjalistycznej firmy PHU Daniel z Zakopanego.

Na kolejnym etapie zasypuje się żwirem lukę pierścieniową powstałą pomiędzy rurą PVC a ścianami odwiertu. Po tak przeprowadzonych działaniach przygotowawczych zapuszcza się do otworu pompę głębinową i przystępuje do oczyszczania studni – do momentu aż pompowana woda będzie czysta.

Po określeniu wydajności studni i pompowaniu pomiarowym – obiekt przyłącza się do instalacji wodociągowej budynku. Wtedy można już przystąpić do użytkowania czystej wody najwyższej jakości na terenie całego gospodarstwa.

Regulamin korzystania z serwisu