Renowacja kamiennicy

Jak dokonać renowacji starej kamienicy?

Renowacja kamienicy to zadanie znacznie trudniejsze niż generalny remont bloku. Przy realizacji takiego przedsięwzięcia trzeba spełnić szereg wymogów formalnych – w grę wchodzą nie tylko przepisy prawa budowlanego, ale też ustawy o ochronie zabytków. Sprawy komplikują się, gdy kamienicą zarządza wspólnota i trzeba ustalić kolejność wykonywania prac oraz sposób finansowania inwestycji.

Stare kamienice wymagają remontów

Piękna architektura i doskonała lokalizacja – to dwie najważniejsze zalety starych kamienic. Tym, co odstrasza potencjalnych nabywców przed kupowaniem mieszkań w takich nieruchomościach, jest ich opłakany stan techniczny. Przeciekające dachy, brak centralnego ogrzewania, stara stolarka okienna, obsypujące się tynki… To za wysoka cena za lokum w centrum miasta i życie w historycznych murach. Zaniedbane kamienice stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców, a nawet przechodniów. Dlatego ich renowacja powinna być priorytetem właścicieli.

Projekt: renowacja kamienicy

Za prawidłową konserwację i eksploatację nieruchomości odpowiedzialny jest jej właściciel. Większość zabytkowych kamienic w kraju należy do gmin, których nie stać na renowację. Szansą dla architektonicznych perełek są deweloperzy i prywatni inwestorzy, którzy dostrzegają potencjał przedwojennego budownictwa – im najłatwiej jest znaleźć środki i determinację do przeprowadzenia prac remontowych od A do Z. W przypadku nieruchomości zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, projekt renowacji kamienicy musi być bardzo dokładnie przedyskutowany. Członkowie muszą ustalić wspólny front w kwestii kolejności wykonywania prac, ale przede wszystkim budżetu. Środki z funduszu remontowego mogą nie wystarczyć, dlatego warto zainteresować się dotacją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie prac przy zabytku.

Renowacja kamienicy krok po kroku

Jeśli decyzja o renowacji kamienicy już zapadła, czas działać. Pierwszym krokiem musi być zlecenie wykonania projektu prac (wraz z kosztorysem) – będzie potrzebny do uzyskania pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków i pozwolenia na budowę, a także do wnioskowania o dofinansowanie. Kolejny krok to poszukiwania ekipy remontowej, która ma doświadczenie w pracach przy zabytkowych nieruchomościach. W Poznaniu takie usługi świadczy Zakład Remontowo-Budowlany Renor. Firma zajmuje się m.in. oczyszczaniem i odgrzybianiem murów, wzmacnianiem i odgrzybianiem konstrukcji dachowych, remontami więźby i pokryć dachowych, renowacją elewacji wraz z docieplaniem oraz kompleksowymi remontami zabytkowych wnętrz – łącznie z renowacją posadzek i schodów.

Podczas renowacji kamienicy warto pamiętać o właściwej kolejności wykonywania prac. Pierwszym etapem zawsze powinna być naprawa dachu, a w razie konieczności – osuszanie ścian. Dopiero po zabezpieczeniu obiektu dachem można przejść do dalszych napraw. Prace przy elewacji budynku mogą być prowadzone równolegle.

Regulamin korzystania z serwisu