projekt domu

Jak powstają projekty domów dla wąskich działek?

Projekty domów dla wąskich działek powstają z myślą o maksymalnym zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Najczęściej projektowane są budynki z użytkowym poddaszem i garażem w linii podpiwniczenia. Projekt domu powinien uwzględniać odległości od granicy działki, które określa obowiązujące prawo budowlane.

Jak zaprojektować dom na wąską działkę?

W przypadku działki o szerokości poniżej 16 m można usytuować budynek w granicy parceli lub w odległości zaledwie 1.5 m. Wówczas ściany zewnętrzne przy granicy z sąsiadem nie mogą mieć okien lub drzwi, możliwe są natomiast matowe szklane ściany. Jak podkreślają architekci z Pracowni Vinci, projektując dom na wąską działkę, należy uwzględnić obowiązujące przepisy przeciwpożarowe oraz kwestie związane z zacienieniem sąsiednich budynków. Są to problemy, z którymi należy się zmierzyć na etapie projektowania, jeszcze przed ubieganiem się o pozwolenie na budowę.

Projekt domu na wąską działkę powinien cechować się otwartą przestrzenią. Warto zatem stworzyć kuchnię otwartą na salon i jadalnie. Odpowiednio duże przeszklenia optycznie mogą zwiększyć przestrzeń i otworzyć dom na ogród. Atutem wąskich działek jest ich długość, którą warto wykorzystać, umieszczając wolnostojący garaż przed budynkiem, a tym samym tworząc przytulne i zaciszne miejsce na taras.

Indywidualne projekty domów na wąską działkę powstają po gruntownej analizie terenu należącego do inwestora. Wykonywane są pomiary oraz przygotowywana mapka do celów projektowych, które pomaga w osadzeniu budynku w konkretnej przestrzeni. W kolejnym kroku opracowywana jest koncepcja architektoniczna, która powstaje po konsultacji z inwestorem. Wykwalifikowany architekt przygotowuje na tej podstawie projekt budynku, który po akceptacji klienta jest szczegółowo opracowywany. Na jego podstawie wydawane jest pozwolenie na budowę.

Jak wybrać plan domu na wąską działkę?

Projektowanie domu na wąską działkę trzeba zacząć od określenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Warto sprecyzować ilość pokoi, wielkość tarasu oraz powierzchnię garażu, co znacznie ułatwi rozmieszczenie budynku na działce. Kolejny etap to wybór stylu architektonicznego, co pozwoli zawęzić kryteria poszukiwania idealnego domu. Czas projektowania to także idealny moment na rozwiązanie kwestii związanych z ogrzewaniem budynku. Decydując się na zakup gotowego projektu domu, można go odpowiednio zaadaptować do wymagań terenu lub potrzeb mieszkaniowych. Podwyższenie poddasza, likwidacja lub przesunięcie ścianki działowej oraz powiększenie okien to kwestie, które pomoże dopracować kierownik budowy.

Regulamin korzystania z serwisu