kawalerka

Jak umeblować kawalerkę? Porady i sugestie

Kawalerki to cieszący się stale dużą popularnością wśród klientów rodzaj mieszkań w blokach. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że dzięki mniejszemu metrażowi klienci mają możliwość kupienia własnego M za nieco mniejsze pieniądze, takie mieszkania jest też dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości, tańsze w eksploatacji, a w przyszłości może być też znacznie łatwiejsze do wynajęcia. Żeby być jednak w pełni zadowolonym ze swojej kawalerki, koniecznie trzeba ją w pełni funkcjonalnie urządzić i umeblować. Jak to zrobić? Na co na pewno trzeba zwracać uwagę?

Przede wszystkim odpowiednia funkcjonalność

Właśnie funkcjonalność to największe wyzwanie, które czeka na osoby, które wykańczają kawalerkę. Takie mieszkania zazwyczaj składają się z jednego, połączonego z aneksem kuchennym pokoju oraz z łazienki. Całość rzadko kiedy ma więcej niż 25-30 m2. Żeby mieć więc możliwość w pełni funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni, niezbędne jest umieszczenie w niej odpowiednich mebli. Najlepiej w kawalerkach sprawdzają się oczywiście meble wykonane na wymiar. Dzięki nim bez problemu uda się bowiem po prostu w pełni wykorzystać całą przestrzeń i nie będzie ryzyka, że coś nam się w naszym 1-pokojowym mieszkaniu nie zmieści. Wykańczając takie wnętrze warto jest też skorzystać z porady kogoś, kto specjalizuje się w projektowaniu wnętrz. Być może doradzi nam jeszcze jakieś proste sposoby na to, żeby jeszcze lepiej takie wnętrze wykorzystać.

Oprócz mebli wykonanych na wymiar, meblując kawalerkę warto jest też w celu zapewnienia sobie większej ilości przestrzeni stosować nieco mniejsze wersje gotowych mebli. Warto jest więc się np. zdecydować na nieco mniejsze łóżko, zajmujący nieco mniej miejsca fotel, czy krótsze biurko. Takie kompromisy na pewno później docenimy, gdy będziemy mieli więcej miejsca do dyspozycji już w trakcie mieszkania.

Rozdzielenie stref w mieszkaniu

Nie każda kawalerka jest w kształcie kwadratu lub prostokąta, niektóre są mniej foremne i mówiąc szczerze, dają dzięki temu znacznie więcej możliwości wykorzystania. Każda dodatkowa wnęka powoduje bowiem, że podczas wykańczania wnętrza ma się możliwość zaplanowania w nim i rozdzielenia więcej stref. Strefa gotowania i przygotowania posiłków znajduje się zawsze w aneksie kuchennym. Dobrym rozwiązaniem jest jej rozdzielenie od reszty pokoju, np. stołem i krzesłami lub niewielkim półwyspem czy wyspą kuchenną. Po drugiej stronie znajduje się salon, w którym na pewno musimy znaleźć miejsce na łóżko, a także na szafki lub regał, w których będziemy przechowywali wszystkie swoje rzeczy.

Jeżeli mamy taką możliwość, czyli odpowiednio duży pokój, można też pomyśleć nad rozdzieleniem w nim części sypialnianej, np. regałem. Dzięki rozdzieleniu sypialni z częścią dzienną będzie nam później np. łatwiej przyjmować w swoim mieszkaniu gości.

Zastosuj jasne kolory i o odpowiednią ilość światła

Jak tłumaczy nasz rozmówca, projektant wnętrz z firmy Warsztat Pomysłów, która specjalizuje się też m.in. w wykonywaniu mebli na wymiarWykańczając kawalerkę bardzo ważnym elementem jest zastosowanie odpowiednich kolorów. W małej przestrzeni najlepiej sprawdza się jasna kolorystyka, przede wszystkim biel. Poprzez umieszczenie w kawalerce np. białych mebli można optycznie powiększyć wnętrze, i dzięki temu nie będzie już się wydawało tak małe.

W małych mieszkaniach dużą rolę odgrywa też odpowiednie oświetlenie. Ważne jest zarówno światło naturalne, jak i oświetlenie sztuczne. Zazwyczaj nie zaleca się stosowania w kawalerkach firan lub zasłon, ponieważ zabierają one  nie tylko światło słoneczne, ale także miejsce na podłodze. Lepszym rozwiązaniem będzie więc zastosowania np. odpowiednich paneli okiennych, które zapewnią odpowiednią jasność i jednocześnie też będą stanowiły ważny element dekoracyjny. Z kolei wybierając oświetlanie sztuczne, warto jest je umieścić nie tylko na suficie, ale również w niektórych miejscach na ścianach, co zbuduje jeszcze lepszą atmosferę w mieszkaniu!

Regulamin korzystania z serwisu