Oświetlenie łazienki

Jak właściwie zaplanować oświetlenie w łazience? 

Poza doborem oraz ustawieniem wyposażenia, profesjonalny projekt łazienki powinien także obejmować odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Lampy istotnie wpływają na wygodę domowników – zapewniają widoczność, dzięki której można przygotować się przed wyjściem na zewnątrz. Jak zatem zaplanować oświetlenie, aby panujące warunki gwarantowały należyty komfort?

Jedną z najważniejszych kwestii przy projektowaniu łazienki stanowi światło. W pomieszczeniu powinno znajdować się kilka lamp, które pozwolą m.in. zauważyć niedoskonałości na twarzy. Oświetlenie nie może jednak oślepiać, dlatego warto pamiętać o tym, aby dało się regulować jego natężenie. Poza kwestiami praktycznymi, wszelakie żarówki oraz żyrandole pełnią ważną rolę w aranżacji – światło jest w stanie wzmocnić bądź osłabić barwne akcenty, a jego zły kąt uwidocznić nieidealnie ułożoną płytkę. Na co więc zwrócić uwagę przy planowaniu instalacji?

O czym warto pamiętać, sporządzając projekt oświetlenia łazienki? 

Pracę należy rozpocząć od kwestii związanych z ogólnym źródłem światła, którego zadaniem będzie równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. W projekcie łazienki jest to lampa lub żyrandol zawieszony w centralnym punkcie sufitu, zazwyczaj z jedną bądź kilkoma żarówkami. Instalacja może np. przyjmować postać płaskiego talerza lub reflektorów: najważniejsze jest to, aby odpowiednio rozjaśniała wszystkie zakamarki. Zamiast takiego rozwiązania stosuje się też podwieszany sufit zapewniający rozproszone, jednak efektowne światło.

Po określeniu tego, jak będzie wyglądało i gdzie będzie znajdowało się ogólne źródło światła można przejść do tzw. doświetleń. Za tego rodzaju instalację uznaje się między innymi listwy zawieszone w okolicy lustra. Lampy znajdujące się w tym miejscu trzeba jednak tak umieścić, aby nie tworzyły cieni i nie zmieniały kolorytu twarzy – dla odpowiedniego efektu można je przytwierdzić np. po obu stronach zwierciadła bądź na jego powierzchni. W projekcie łazienki (opracowywanym przez firmę Domeko z Warszawy) dużą rolę odgrywa również moc żarówek.

Gdzie jeszcze można umieścić oświetlenie? 

Doświetlenia nierzadko instaluje się też w strefie kąpielowej, zwłaszcza w pomieszczeniach o większym metrażu. Lampy zamontowane w pobliżu wanny lub prysznica nie mogą razić oczu, dlatego lepiej postawić na bardziej rozproszone światło – z jednej strony zapewniające dobrą widoczność, z drugiej pewną nastrojowość. Przy wyborze żarówek, a także kinkietów trzeba jednak zachować szczególną ostrożność: muszą być hermetyczne, bezpieczne dla myjącej się osoby.

Regulamin korzystania z serwisu