Projekt domu

Jak wybrać idealny projekt domu?

Dom mały czy duży? Parterowy czy dwukondygnacyjny? Tradycyjny, a może nowoczesne, energooszczędne budownictwo? Wybór odpowiedniego projektu domu to niezwykle ważne zadanie, a zależy od tego bardzo wiele. Między innymi wygoda mieszkania i codziennego funkcjonowania. Jak spośród tak ogromnej oferty projektów znaleźć ten idealny? Podpowiadamy w naszym artykule.

Projekt domu a działka budowlana

Jeśli działka budowlana pojawiła się przed rozważaniami nad konkretnym projektem domu, trzeba wziąć pod uwagę Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Wznoszony na działce budynek musi odpowiadać wymaganiom, które zostały określone w tym dokumencie. Jeśli dana parcela nie została uwzględniona w MPZP, należy złożyć w urzędzie wniosek o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy. Wymagania umieszczone w tych dokumentach mogą warunkować takie własności domu jak wielkość, ilość kondygnacji, a także kolor pokrycia czy kąt nachylenia dachu. Wybierając idealny projekt domu, po zapoznaniu się z MPZP można zawęzić kryteria.

Oprócz dokumentów urzędowych projekt domu warunkują warunki działki. Idealny budynek wykorzysta wszystkie walory posesji, uwzględni jej kształt oraz ewentualne nachylenia czy wgłębienia terenu. Projekt powinien również wskazywać minimalne odległości od drogi, budynku sąsiada, ogrodzenia czy studni głębinowej lub szamba, jeśli występują na danym terenie. Poza tym dobrze umiejscowić dom odpowiednio względem stron świata. Wejście do domu może znajdować się od strony północnej, podobnie jak kuchnia czy spiżarnia, które nie wymagają aż tak dużo światła. Sypialnię również najlepiej zaplanować od strony północnej lub zachodniej. Natomiast pomieszczenia codziennego użytku jak salon, biuro, łazienki, a także taras dobrze umieścić w dobrze oświetlonej, południowej części działki.

Zaplanuj wielkość domu

Jak dobrać wielkość domu? Jeśli MPZP daje tutaj większą swobodę i można wybierać spośród projektów domów parterowych, z poddaszem użytkowym czy wielokondygnacyjnych, sprawa robi się bardziej skomplikowana. No bo jak zaplanować wielkość domu tak, aby odpowiadała wszystkim domownikom i dobrze wkomponowała się w teren działki budowlanej? Jak mówi pracownik biura oferującego sprzedaż działek budowlanych na Osiedlu Nowy Horyzont:

Wielkość domu zależy przede wszystkim od ilości domowników oraz możliwości finansowych rodziny. Oczywiście najlepiej, jeśli każdy ma swoją sypialnię i kącik w domu, w którym może spokojnie odpocząć i się zrelaksować. Niestety przy większej rodzinie nie zawsze jest to możliwe. W ostatnim czasie optymalną wielkością domu jest budynek o powierzchni użytkowej około 120 metrów kwadratowych. Na takiej powierzchni można bez problemu zmieścić 4 sypialnie, 2 łazienki, duży salon i kuchnię ze spiżarnią. Jest to wielkość idealna dla 4-5 osobowej rodziny.

Dom dopasowany do potrzeb rodziny

Każda rodzina ma inne potrzeby dotyczące projektu domu, dlatego wybór tego idealnego projektu należy poprzedzić rozmowami ze wszystkimi jej członkami oraz wyznaczeniem podstawowych parametrów, które dom musi posiadać. Podczas wyboru projektu najważniejsze są:

  • liczba kondygnacji,
  • funkcjonalność powierzchni,
  • wygląd domu.

Liczba kondygnacji to w zasadzie również określenie ogólnej wielkości domu. To, czy budynek może być parterowy czy piętrowy, określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli w tym zakresie inwestor ma pełną dowolność, powinien zastanowić się, ile pomieszczeń powinno znajdować się w domu, jak wpłynie to na jego powierzchnię i czy dana działka budowlana pozwoli na wzniesienie dużego domu parterowego, czy jednak parcela jest za mała i trzeba wybrać budynek z poddaszem lub dodatkowym piętrem.

Funkcjonalność domu to również niezwykle ważny aspekt. Widząc ciekawy projekt domu, należy zastanowić się, czy rozkład pomieszczeń będzie wygodny. Niekiedy potrzebne są pewne modyfikacje jak zmiana ścian działowych czy odbicie lustrzane. Wiele zależy tutaj od całkowitych podstaw, jak na przykład wielkość podjazdu przed domem i umiejscowienie bramy garażowej, aż po takie szczegóły jak konieczność umieszczenia spiżarni w obrębie kuchni. Poza tym ważne są takie aspekty jak dodatkowe łazienki czy sypialnia dla gości. Jeśli rodzina jest duża dwie łazienki to minimum – najlepiej po jednym na piętrze. Natomiast takie pomieszczenia jak sypialnia dla gości czy biuro dobrze umieścić w bardziej kameralnym i zacisznym miejscu w domu.

Wygląd domu jest niemniej ważny. Budynek musi się rodzinie zwyczajnie podobać! W końcu będzie go oglądała przez długie lata. Na stylistykę domu wpływa wiele czynników. Są to między innymi bryła budynku, nachylenie dachu i ilość połaci czy wielkość okien. Ponadto dom może mieć różną stylistykę – od tradycyjnych budowli, przez dworki, aż po nowoczesne i energooszczędne bryły w stylu stodoły. Wszystko zależy od preferencji domowników i wygląd domu jest kwestią, którą koniecznie trzeba przedyskutować. O ile kolor elewacji czy dachówki można zmienić, tak wielkość bryły raczej pozostanie bez zmian.

Regulamin korzystania z serwisu